Strona WWW dla medycyny to nie tylko wizytówka, dzięki której pacjent będzie wiedział, jak nawiązać kontakt i skorzystać z pomocy lekarza. Owszem, przeglądając internet, niejeden raz na taką właśnie się natkniesz. Możesz zdecydować, że Twojemu biznesowi także tyle wystarczy. Będzie to jednak wówczas jak sprzęt do leczenia czy diagnozowania, którego potencjał i możliwości, wykorzystujesz zaledwie w kilku procentach.
Możliwości serwisu internetowego dzisiaj są naprawdę duże i mogą przynieść ogromne korzyści jego właścicielowi i użytkownikom. Pod warunkiem, że ich właściwie użyjesz.
Co więc zrobić, by zmienić zwykłą internetową wizytówkę, w stronę medyczną, przyjazną pacjentom i czytelnikom, którzy dzięki niej zaoszczędzą czas i pieniądze, trafią do dobrego specjalisty i z pomocą wartościowej wiedzy, lepiej niż dotychczas, zadbają o swoje zdrowie?
Oto 5 ważnych funkcjonalności strony medycznej, które o to zadbają
#1 Rejestracja online
To opcja, która stanowi uzupełnienie tradycyjnej rejestracji. Nie każdy korzysta z internetu. Mam tu na myśli np. pacjentów starszych, którzy w domu wciąż mają telefon stacjonarny i to głównie w ten sposób kontaktują się z lekarzem.
Warto jednak uzupełnić ofertę i dodać funkcję rejestracji online na Twojej stronie medycznej. Do wyboru jest co najmniej kilku dostawców tego typu oprogramowania i z pewnością znajdziesz takie, które odpowiadać będzie Twoim potrzebom i dostosowane będzie do charakteru praktyki medycznej. Możliwości są naprawdę spore, co wiąże się z ogromnym usprawnieniem całego procesu rejestracji.
Systemy rezerwacji online przeznaczone są dla gabinetów i przychodni przyjmujących pacjentów zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Pacjent sam się rejestruje, wybierając wolny termin wizyty, o czym system przypomina mu wysyłając SMS lub email.
Do najbardziej znanych dostawców tej usługi można zaliczyć:
Rejestracja24.net – jeden z najstarszych rynku polskim systemów dedykowanych rejestracji. Umożliwia to integrację z systemem zarządzania dokumentacją medyczną.
iGabinet.pl – platforma, w której znajdziesz kilka komponentów – w tym rejestrację, zarządzanie dokumentacjąelementy do komunikacji z pacjentami.
Kalendarz wbudowany – w serwisach tworzonych przez nasz zespół można mieć własny wbudowany kalendarz z możliwością rezerwowania terminów wizyt.
Rejestracja jako funkcjonalność zdalna daje wiele korzyści. Są pośród nich:
Oszczędność czasu pacjentów i możliwość zrezygnowania z zeszytów na Twoim biurku, które służyły do tej pory do umawiania pacjentów, to tylko niektóre korzyści. O innych z pewnością dowiesz się, przeglądając oferty wybranych dostawców.
System rejestracji online jako jedna z wbudowanych funkcjonalności strony medycznej, może wspomóc też widoczność w Google, a to oznacza jeszcze więcej pacjentów, korzystających z Twojej pomocy.
#2 System lojalnościowy
Od samego początku istnienia profesji medycznej, zawód ten nastawiony był na to aby nieść pomoc chorym i tak jest do dziś. To ich dobro jest nadrzędną wartością dla każdego lekarza. Pojęcie dobra pacjenta nie dotyczy jednak tylko korzyści zdrowotnych. Wszyscy wiemy, ile kosztują dziś leki i jak drogie są zabiegi.
System lojalnościowy na stronie medycznej może przybrać różne formy, ale wszystkie cechują się następującymi atrybutami: dbałość o dobro pacjenta i zachowanie jego lojalności. Dzięki niemu, obie strony będą wygrane: pacjent chętniej wybiera miejsce gdzie dostaje coś więcej za tą samą kwotę, a Ty masz więcej usług medycznych, jakie możesz wykonywać.
Udzielenie rabatu czy vouchery na zabiegi, to również forma wdzięczności za to, że chory wybrał właśnie Twoją placówkę.
W dzisiejszych czasach, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wiele firm korzysta z tej formy promocji i budowania relacji z klientami, więc gdy system lojalnościowy pojawia się na stronie www dla medycyny, automatycznie staje się to czymś oczywistym i naturalny. Systemm lojalnościowy można zaimplementować w wygodny dla pacjenta sposób – bez konieczności noszenia kolejnej „specjalnej” karty.
Co więcej, dzięki przypisaniu korzyści do konta mailowego, dostęp do nich będzie mieć cała rodzina pacjenta. Dzięki temu wszyscy pracują na wspólne nagrody, jakie zechcesz im rozdać za lojalność.
#3 Opinie dotyczące lekarzy
Jest to jedna z najważniejszych funkcjonalności strony medycznej. Opinie pacjentów są ważne zarówno dla Ciebie (jako informacja zwrotna), jak i dla szukających pomocy medycznej. Trafiając pierwszy raz na Twoją stronę, zechcą wiedzieć, jakim jesteś lekarzem i czy można Ci zaufać.
Ważna jest dla nich nie tylko Twoja medyczna wiedza i umiejętności, ale też podejście do chorych, szacunek, zrozumienie i uwaga, jaką poświęcasz podczas wizyty. Tego nie dowiedzą się z bloga, ani na recepcji, dlatego zanim się zarejestrują, poszukają opinii na Twój temat, a te znaleźć można w wielu miejsca.
Dobrze by było, gdyby obecne byłe też na Twojej stronie. Prowadząc taki serwis możesz mieć różne podejścia – oczywiście możesz pozostawić tylko pozytywne opinie na swój temat. Rzecz w tym, że w dzisiejszym czasie ludzie już dawno nie są naiwni i coraz częściej potrafią rozpoznać kiedy ktoś próbuje ich nabrać. W ramach tworzenia stron WWW możemy wykonać taką funkcjonalność, lecz to od Ciebie zależy jak z niej skorzystasz.
Zwykle proponujemy Klientom moderowanie opinii na poziomie dopuszczalnej krytyki z konkretnym wskazaniem, co powinno być poprawione, aby opinia przyniosła wszystkim korzyści.
Opinie są wówczas wiarygodne i jednocześnie pozbawione nadmiernej ekspresji opartej wyłącznie na emocjach – zwłaszcza negatywnych. Dzięki systemowi opinii poprawia się także widoczność strony WWW w wyszukiwarkach.
Oczywiście system można poszerzyć o opinie dotyczące jakości usług rejestracji, czystości w gabinetach itd.
#4 Reklama na stronie
Większość z nas nie lubi wszechobecnych reklam, od których roi się w sieci. Trudno więc się dziwić, że prowadząc stronę internetową, nie chcemy korzystać z tego typu autopromocji.
Jak więc przekazać informacje, które mogą okazać się cenne i pomocne dla pacjentów? Jak zwrócić ich uwagę bez narzucania się i nachalności?
Zwykle wystarczy znaleźć złoty środek. Nie rezygnować z reklamy, ale też nie zasłaniać nią przeglądanej treści. Dodatkowe okienko (pop-up) pojawiające się po wybranej stronie serwisu, na pewno wystarczająco zwróci na siebie uwagę czytelnika. Jeśli będzie zainteresowany ofertą, skorzysta. Jeśli nie, wróci do dalszej lektury.
Reklama to bardzo wartościowy element na stronie. Podpowiada pacjentowi, jakie korzyści dostępne są obecnie w serwisie i z czego mógłby skorzystać, gdy chodzi o ofertę Twoich medycznych usług. Bywa, że dzięki reklamie, oszczędzi on zarówno czas, jak i pieniądze. Wszystko zależy od umiaru i umiejętności znalezienia wspomnianego złotego środka.
Reklama i wezwanie do działania mogą być wdrożone na różne sposoby. Niekiedy już samo ułożenie treści z ofertą sprawi, że pacjent będzie wystarczająco dobrze zachęcony. W innych przypadkach można mu przypomnieć o swoich ofertach nieco wyraźniej. Profesjonalna agencja marketingowa potrafi dobrze zaprojektować skuteczny system reklamowy jako funkcjonalność Twojej strony WWW.
#5 Blog
Choć w intrenecie znaleźć dziś można praktycznie wszystko, to wartościowa i fachowa wiedza, wciąż jest w cenie. Na blogu na ogół nie szuka porad stricte medycznych, a już na pewno samych metod leczenia, bo mogłoby to przynieść więcej szkody niż pożytku. I jest w tym wiele racji.
I słusznie. Nie taki jest cel bloga w serwisie medycznym, by takich rad udzielać. Ma on pełnić funkcję informacyjną, uświadamiającą, profilaktyczną i prozdrowotną. Bez konkretnych zaleceń medycznych i wskazówek dotyczących używania leków lub suplementów diety.
To wobec tego na jaki temat robić tego bloga? Wiesz, o co najczęściej pytają Twoi pacjenci, a co nie jest ściśle związane z ich przypadkiem chorobowym. Chodzi o pytania, które może zadać niemal każdy albo większość osób zmagających się z konkretną dolegliwością.
“Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – to znane hasło może być motywem przewodnim Twoich publikacji, co z pewnością spotka się z przychylnym odzewem czytelników. Łatwo wyczują Twoją troskę oraz zrozumienie dla ich potrzeb i dużo chętniej skorzystają z fachowej pomocy, wiedząc, że posiadasz odpowiednią wiedzę i można Ci w pełni zaufać.
Prowadząc bloga, budujesz też swoją markę jako lekarz konkretnej specjalizacji, co z pewnością przełoży się na rosnące grono zadowolonych pacjentów. Takich, którzy pytani o Ciebie, bez chwili zastanowienia odpowiedzą: “leczę się u niego od lat i jestem bardzo zadowolony.”
Wizytówka, strona czy aplikacja internetowa?
Po zapoznaniu się z korzyściami, jakie niosą ze sobą wspomniane funkcjonalności strony medycznej, odpowiedź wydaje się oczywista. Może już czas rozwinąć skrzydła i otworzyć szeroko drzwi dla rosnącej liczby pacjentów, korzystających na co dzień z internetu. To z myślą o nich, warto stworzyć miejsce przyjazne i funkcjonalne, z którego będą mogli skorzystać zarówno wtedy, gdy szukać będą medycznej wiedzy, jak i w chwili pojawienia się problemów zdrowotnych.