Hosting strony medycznej to miejsce gdzie jest ona umieszczona – to niejako jest jej dom. Wybierając firmę hostingową i parametry serwera warto zwrócić uwagę na wiele detali, które mogą mieć duzy wpływ na działanie Twojej strony lub poczty. Czym się kierować, wybierając optymalny ze swojej perspektywy hosting dla strony medycznej?

Hosting dla strony medycznej - a może od razu serwer dedykowany?

Już sam proces kreacji witryny WWW dla firmy medycznej to niezwykle wymagające wyzwanie. Lista elementów, jakie należy wziąć pod uwagę jest niezwykle długa. Trzeba mieć na względzie m.in. identyfikację wizualną, projekt graficzny wszystkich elementów witryny, konspekty / mockupy nie tylko strony głównej, ale i podstron jak “poznaj nasz zespół”, “o naszej placówce”, strony z ofertą, czy strony bloga, stworzenie polityki prywatności. Niemniej ważne są kwestie jak konstrukcja Twojej strony, która będzie odpowiadać za poprawne wyświetlanie na urządzeniach mobilnych, czy elementy ułatwiające optymalizację SEO.

A co z tym hostingiem?

To jeszcze nie wszystko. Jednym z kluczowych elementów jest wybranie odpowiedniego hostingu dla swojej strony medycznej. Zanim wybierzesz w ogromnej liczbie ofert, postaraj się zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw.

Przede wszystkim – uważaj

Myślę, że całkiem spora część ofert hostingowych dostępnych w sieci jest wypełniona od A do Z metaforycznym bullshitem. Przede wszystkim, uważaj na oferty promocyjne.

W przypadku hostingu najczęściej wybierasz usługę na lata – przynajmniej dobrze by było tak wybrać, aby później nie trzeba było przenosić się do innego usługodawcy. Oszczędzisz i czas i pieniądze jeśli chwilę przemyślisz to co widzisz w ofercie specjalnej.

Dlatego zawsze sprawdzaj ceny standardowe poz -a promocją. Czasem różnica jest od kilku do kilkunastu razy większa. Pamiętaj że za drugi rok i każdy kolejny będzie obowiązywać właśnie cena standardowa.

Podobnie sprawa ma się z “nielimitowanymi ofertami”. Brak limitów brzmi jak gwarancja wielkiego rozwoju tego co będziesz trzymał na swoim koncie hostingowym. Jak dobrze byłoby się w taki sposób zabezpieczyć.

Prawda jest jednak taka, że nieograniczony bandwich lub miejsce rzeczywiście są fikcją. Otrzymasz ich tyle ile dana firma hostingowa może przydzielić Twoim zasobom w kontekście obciążenia przez innych klientów.

Oczywiście można zakupić VPS, albo serwer dedykowany. Jakkolwiek z niego skorzystają tylko firmy medyczne które na swojej witrynie mają ogromny ruch i rzeczywiście potrzebują takich zasobów. Pocieszające jest, że dla większości firm zwykłe konto współdzielone będzie całkiem wystarczające.

Osobiście odradzałbym molochy serwerowe jak HOME.PL czy NAZWA.PL. Proces rozwoju tych przerośniętych obecnie brandów doprowadził je, w mojej opinii do miejsca, w którym wsparcie klienta powierzono automatom. Co gorsza obecnie już nieco przestarzałym. Ucierpiał za to dość mocno kontakt z klientem. Oczywiście do obu tych firm można się docelowo dodzwonić, jednak tempo załatwiania poszczególnych problemów jest mocno zróżnicowany. Raczej warto rozejrzeć się za młodszymi a w każdym razzie mniej ogranymi markami, które na etapie rozwoju wciąż jeszcze zawzięcie walczą o klienta, jak Atthost.pl czy Ogicom,

Co jest dobre dla strony medycznej

Wybierając hosting dla witryny warto do tego podejść indywidualnie. Coś co jest dobre dla prostej strony albo dla sklepu online, niekoniecznie musi być dobre dla Ciebie.

W przypadku np. one-page’a, czyli pojedynczej strony, będzie potrzebne będzie niedużo transferu (bandwitch). W przypadku np. e-sklepu z większą liczbą artykułów będzie wymagana duża ilość transferu i dobra oferta dla baz MySQL.

Jeśli chodzi o stronę medyczną, bez problemu i dość tanio znajdziesz ofertę ba transfer do 50 GB, ale dobrze na wszelki wypadek sprawdzić również ofertę od 100-300 GB np. w przypadku, jeśli zamierzasz uruchomić bloga na którym planujesz mieć piękne zdjęcia swoich usług medycznych i naprawdę duży ruch. Najprawdopodobniej nie będziesz również potrzebować wymyślnych parametrów dla baz MySQL, ale warto sobie zostawić taką możliwość.

Sprawdź także ofertę firmy na inne elementy związane z hostingiem

Subdomeny i konta e-mail

Zwracaj uwagę, na oferowaną ilość subdomen i kont e-mail. Nie powinieneś mieć tu żadnych ograniczeń. Zwłaszcza jeśli planujesz zatrudnić większą ilość lekarzy, którym warto zakładać pocztę w Twojej domenie – to dla nich wygoda, a dla Ciebie prestiż i dodatkowe związanie współpracującego lekarza z marką Twojej firmy.

Panel administracyjny do zarządzania kontem

Powinien być intuicyjny i responsywny, czyli taki, aby dało się z niego również korzystać na urządzeniach mobilnych.

W przypadku usług hostingowych powinieneś bez większych trudności móc obsłużyć takie elementy jak dostęp do:

  • kont e-mail
  • kont ftp,
  • możliwość dodawania nowych domen/subdomen
  • instalatora aplikacji.

Certyfikat SSL

Na pewno zwróciłeś nieraz uwagę, że na niektórych witrynach obok linku na stronie znajduje się napis “niezabezpieczone”, albo zielony znaczek z ikonką zamkniętej kłódki.

Oznacza to, że połączenie internetowe, które właśnie nawiązałeś posiada certyfikat SSL. Służy do ochrony np. danych osobowych.

Z dużym prawdopodobieństwem prowadząc firmę medyczną będziesz chciał mieć na swojej stronie np. formularz kontaktowy, czy możliwość rejestracji online, dlatego koniecznie potrzebujesz hostingu, który zaoferuje Ci szyfrowanie danych.

Profesjonalny certyfikat SSL można kupić od ok. 100zł za rok. Większość firm hostingowych dla prostych witryn WWW umożliwia także uruchomienie własnego certyfikatu bezpłatnego odnawialnego codziennie i w sposób automatyczny. Dla prostych stron które nie umożliwiają gromadzenia wrażliwych danych taka opcja jest całkiem wystarczająca.

Dostępność wersji PHP

Dostawca powinien obsługiwać PHP w wersji 7.2+. Można tez rozejrzeć się za hostingiem który pozwala łatwo i samodzielnie przełączać wersję PHP od 5+, natomiast wiele systemów zarządzania treścią (CMS) jak np. WordPress już niejako wymusza stosowanie nowszych wersji PHP.

Zwróć uwagę, czy na Twoim serwerze da się łatwo podnieść wersję PHP do najnowszej stabilnej.

Polityka kopii bezpieczeństwa

Prawdziwi twardziele nie robią backupów. To prawda – do czasu kiedy pierwszy raz Twój system padnie lub zostanie zainfekowany przez wstrzykniętego wirusa….

Nie wierz w to, jeśli ktoś Ci mówi, że nie będziesz potrzebował backupu. Usługodawca powinien zapewniać codzienną kopię bezpieczeństwa, którą powinieneś móc przywrócić “od zaraz”.

Dobre firmy hostingowe robią ją nawet 2x na dzień.

Ewentualna utrata danych jeśli często coś aktualizujesz na stronie oznacza wówczas co najwyżej jedną dniówkę ciężkiej pracy w plecy. To wiele, ale znacznie mniej niż jak nie masz swojej kopii bezpieczeństwa.

Pomoc

W przypadku hostingu niezwykle ważna jest obsługa klienta. Powinieneś sprawdzić godziny pracy dostawcy. Uwierz, że klasyczny dzień pracy, powiedzmy poniedziałku do piątku 8:00 – 16:00 może Ci nie wystarczyć.

Zawsze coś może się zepsuć i powinieneś mieć możliwość jak najszybszego naprawienia błędu.

Potrzebujesz mieć zapewniony kontakt do późnego wieczoru, w weekendy i święta. Tym bardziej jeśli Twój zawzięty programista ma wtedy więcej czasu właśnie na Twój projekt i pracuje nad Twoją witryną medyczną na przykład w sobotę od 20:00. Serio – to się bardzo przydaje

Centrum danych – serwerownia

Dowiedz się, w jakim kraju będzie działać serwer. Jest to ważny czynnik pozycjonowania. Jeśli chodzi o stronę medyczną, niekoniecznie potrzebujesz dużo lokalizacji, ale będzie to na pewno miły dodatek. Poza tym z reguły strony serwowane w Polsce będą działać nieco szybciej niż te które są na serwerach w USA. Chociaż tutaj są także wyjątki.

Jaki hosting dla strony medycznej polecam

Biorąc pod uwagę powyższą listę, powinieneś na pewno zwrócić uwagę na wspomniane przeze mnie firmy Atthost, Ogicom, czy z grupy H88 tańszych rozwiązań jak Linuxpl.com. W gruncie rzeczy jako właściciel strony medycznej Ty sam najlepiej znasz swoje warunki brzegowe i wiesz gdzie przebiega dobry balans pomiędzy jakością tego, co chcesz kupić a ceną jaką jesteś w stanie zapłacić.

Podziel się tą treścią... Dzięki :)
0 0 votes
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments