Wróć do BLOGA

Internet rzeczy w służbie medycyny i marketingu

Internet rzeczy w medycynie

W dzisiejszym cyfrowym świecie, rozwój technologii IoT nie tylko rewolucjonizuje sposób, w jaki prowadzimy nasze codzienne życie, ale również odgrywa kluczową rolę w przemyśle medycznym i marketingowym. Technologie noszone połączone z sferą opieki zdrowotnej i marketingu stwarza fascynujące możliwości poprawy jakości życia, leczenia i dostarczania informacji oraz usług. Czy wiesz w jaki sposób Internet rzeczy w medycynie przyczynia się do rozwoju branży i jakie korzyści niesie dla pacjentów, firm medycznych oraz marketerów?

Co to jest Internet rzeczy w medycynie?

Internet rzeczy w medycynie, znany także jako Internet of Medical Things (IoMT) lub Internet of Healthcare Things (IoHT). Pojęcie odnosi się do wykorzystania technologii Internetu rzeczy w kontekście opieki zdrowotnej i medycyny. Polega to na wykorzystaniu połączeń internetowych do zbierania danych medycznych, monitorowania pacjentów, zarządzania urządzeniami medycznymi i usprawniania procesów opieki zdrowotnej.

Integracja IoT w medycynie odnosi się nie tylko do profesjonalnej aparatury medycznej, ale również do urządzeń stacjonarnych, czujników, aplikacji. Zawiera także technologie noszone, które stale i zdalnie monitorują stan pacjentów w czasie rzeczywistym.

IoT w medycynie ma potencjał do zrewolucjonizowania opieki zdrowotnej. Może poprawić jej efektywność, dostępność i jakość świadczonych usług. Jednakże, istnieją również wyzwania związane z bezpieczeństwem danych, prywatnością pacjentów oraz integracją różnych systemów i urządzeń medycznych.  Wymagają one bowiem odpowiednich rozwiązań technologicznych i regulacyjnych. To właśnie polityka prywatności, bezpieczeństwo danych, problemy z łącznością i kwestie prawne są największymi wyzwaniami dla IoT w medycynie. Dlatego Internet rzeczy w medycynie to ekosystem stale rozwijający się i zyskujący na wartości.

Dlaczego warto inwestować w technologie noszone w medycynie?

 • Poprawa jakości opieki zdrowotnejtechnologie noszone w medycynie, takie jak inteligentne opaski, zegarki czy czujniki, umożliwiają ciągłe monitorowanie parametrów zdrowotnych pacjentów. To pozwala na szybsze wykrywanie problemów zdrowotnych, wcześniejsze interweniowanie i lepszą opiekę nad pacjentami. To przekłada się na poprawę jakości życia i wyników leczenia.
 • Wzrost efektywności leczenia – dzięki technologiom noszonym lekarze i personel medyczny mogą uzyskać lepszy wgląd w stan zdrowia pacjenta w czasie rzeczywistym. To pozwala na szybsze podejmowanie decyzji i dostosowywanie terapii. To może zmniejszyć liczbę wizyt pacjentów w szpitalach, skrócić czas hospitalizacji oraz zmniejszyć ryzyko powikłań.
 • Monitorowanie zdalnetechnologie noszone w medycynie umożliwiają zdalne monitorowanie pacjentów. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych, pacjentów z chorobami przewlekłymi lub wymagających opieki na odległość. Dzięki nim lekarze mogą śledzić postęp terapii oraz reagować na nagłe zmiany w stanie zdrowia pacjenta.
 • Redukcja kosztów – technologie noszone oraz smart urządzenia pozwalają na widoczne zmniejszenie kosztów. Zarówno samego leczenia, jak i konserwacji urządzeń. Dodatkowo małe urządzenia IoT w medycynie są zdecydowanie tańsze od profesjonalnego sprzętu medycznego.
 • Zmniejszenie ryzyka błędów – dzięki małym urządzeniom IoT, które same zbierają dane i je analizują, ograniczamy możliwość wystąpienia błędów z powodu czynników ludzkich. Korzystanie z Internetu rzeczy w medycynie poprawia dokładność diagnostyki, przyspiesza leczenie i pozwala na podejmowanie celniejszych decyzji.

Rozwój IoT w medycynie

Dlaczego Internet rzeczy w medycynie rozwija się właśnie teraz? Ogromny wpływ na IoT wywarła oczywiście pandemia. Która szczególnie zmieniła postrzeganie i funkcjonowanie branży medycznej. Zarówno przez pacjenci jak i lekarze unikali ryzyka i wybierali konsultacje online. To właśnie wtedy do codziennością stała się telemedycyna, wizyty lekarskie online czy eRecepty. Zyskaliśmy wtedy większe zaufanie do nowych technologii.

Nie bez echa jest również tzw. ImMT, czyli Internet Rzeczy Medycznych, który polega na monitorowaniu i gromadzeniu danych w czasie rzeczywistym. Takie analizowanie danych pacjentów jest dzisiaj na poziomie dziennym i pozwoliło na ogromny przeskok w jakości świadczonych przez specjalistów usług.  Markets and Markets w swoim badaniu na temat IoT w medycynie przewiduje, że rynek ten wzrośnie z 72,5 miliarda dolarów w 2020 roku do 289,2 miliarda dolarów w 2028 roku. Już w 2023 roku odnotowany został wzrost do 127,7 miliardów dolarów.

Internet rzeczy w medycynie

Internet rzeczy w medycynie – przykłady

Urządzenia IoT w medycynie są w stanie gromadzić, przetwarzać i analizować ogromne ilości danych o pacjentach w czasie rzeczywistym. To rewolucja, która pozwala na natychmiastową komunikację między systemami. To z kolei prowadzi do przyspieszenia podejmowania działania i udzielania pomocy w kryzysowych sytuacjach. W skrócie: IoT w medycynie to ekosystem, który może bezpośrednio wpłynąć na ratowanie ludzkiego życia.

Jak można go wykorzystać w praktyce i gdzie już w tej chwili jest stosowany?

 1. Zdalne monitorowanie zdrowia pacjenta – wykorzystanie urządzeń noszonych przez pacjentów, takich jak opaski fitness czy monitoring ciśnienia krwi, do ciągłego monitorowania parametrów zdrowotnych i przekazywania danych do systemów opieki zdrowotnej w celu analizy i reakcji na ewentualne problemy.
 2. Zarządzanie lekami pacjenta online – wykorzystanie inteligentnych opakowań leków, które monitorują zużycie leków przez pacjentów i przypominają o konieczności przyjęcia dawki. Systemy te mogą również przekazywać informacje o spożyciu leków do opiekunów lub lekarzy.
 3. Diagnostyka zdalna – wykorzystanie urządzeń medycznych połączonych z Internetem do zdalnej diagnostyki i monitorowania pacjentów. Na przykład urządzenia EKG mogą przesyłać wyniki do lekarzy w czasie rzeczywistym, umożliwiając szybką reakcję na ewentualne problemy kardiologiczne.
 4. Samokonserwujące się urządzenia – smart urządzenia medyczne są w stanie samodzielnie monitorować swój stan i informować o konieczności konserwacji czy naprawy. Technologia ta sprawia, że ilość awarii zmniejsza się o 70% i zmniejsza koszty konserwacji o 25%!
 5. Monitorowanie tętna – czyli urządzenia IoT, które zapewniają dokładność pomiarów tętna nawet powyżej 90%. Takie rozwiązania są szczególnie przydatne dla pacjentów, którzy mają problemy zdrowotne związane z sercem.
 6. Chirurgia robotyczna – Internet rzeczy w medycynie usprawnia również chirurgię. Wszystko to za sprawą małych urządzeń, które po połączeniu z siecią saię w stanie interpretować złożone stany wewnętrzne ciała. Jednocześnie urządzenia IoT podejmują właściwe decyzje, a chirurdzy mogą wykonywać najbardziej złożone zabiegi.
 7. Inteligentne urządzenia do podawania insuliny – są wyposażone w funkcje umożliwiające zdalne dostosowywanie dawek leków w precyzyjnych ilościach.
 8. Inteligentne placówki medyczne – technologia Internetu rzeczy w medycynie jest aktywnie wykorzystywana w nowatorskich szpitalach. Przykładem jednej z najbardziej zaawansowanych placówek medycznych jest Izraelskie Centrum Medyczne Sheba. Wprowadza innowacje w obszarze IoT, wykorzystując czujniki, kamery i sztuczną inteligencję do analizy tomografii komputerowej oraz w wielu innych obszarach opieki zdrowotnej.
 9. Oprogramowanie monitorujące skuteczność działania rozrusznika serca – analizuje stan zdrowia pacjenta w czasie rzeczywistym, wspomagając kardiologów w ocenie właściwości działania rozrusznika.
 10. Inteligentne skarpetki dla niemowląt – czyli innowacyjne rozwiązanie umożliwiające monitorowanie parametrów życiowych podczas snu dziecka, co zapobiega potencjalnym przypadkom śmierci łóżeczkowej.
technologie noszone w medycynie

Internet rzeczy w służbie medycyny i marketingu

Rozwój technologii IoT w obszarze medycznym i marketingowym przynosi znaczące korzyści dla pacjentów, firm medycznych i marketerów. Integracja IoT w medycynie umożliwia ciągłe monitorowanie zdrowia pacjentów. Dzięki temu zwiększa efektywność leczenia, umożliwia zdalne monitorowanie pacjentów oraz prowadzi do obniżenia kosztów opieki zdrowotnej. Jednocześnie, technologie noszone w medycynie przyczyniają się do zapobiegania chorobom, promowania zdrowego stylu życia i zmniejszania ryzyka błędów.

Internet rzeczy w medycynie stanowi odpowiedź na współczesne wyzwania, a prognozy wskazują na dalszy dynamiczny wzrost tego sektora. Dlatego też, inwestowanie w technologie noszone w medycynie jest kluczowym krokiem w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej i zwiększenia efektywności działań marketingowych w branży medycznej.

Scroll to top