Wróć do BLOGA

Wizyta lekarska online. Jak wprowadzić porady lekarskie online do oferty placówki medycznej?

wizyta lekarska online

Konsultacje lekarskie online zyskują popularność coraz bardziej. Zainteresowanie poradami lekarskimi przez Internet wzrosło o ponad 20% rok do roku (Technavio). Ze względu na to, że użytkowników w Sieci również jest coraz więcej – rynek przewiduje dalsze ogromne wzrosty. Wizyta lekarska online już teraz wydaje się czymś naturalnym. Czy lekarz online zastąpi nam tradycyjne wizyty w placówce medycznej?

Zainteresowanie konsultacjami online zwiększyło się przez pandemię, która wywróciła branżę medyczną do góry nogami. Wizyta lekarska online ma jednak wiele zalet, która są aktualne nie tylko w stanie epidemiologicznym.

wizyta lekarska online

Na czy polega wizyta lekarska online?

Konsultacje lekarskie online dają pacjentowi możliwość otrzymania porady lekarskiej zdalnie. W ten sposób porady lekarskie są świadczone przez Internet, co eliminuje potrzebę wychodzenia z domu. Obecnie e-wizyta stała się integralną częścią wielu pakietów medycznych, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Choć standardowe wizyty lekarskie wciąż są dostępne, pacjenci doceniają rosnącą dostępność wizyt zdalnych.

Przebieg takiej e-wizyty  jest dość prosty. Pacjent i lekarz kontaktują się za pośrednictwem:

 • Telefonu,
 • Wirtualnego czatu,
 • Przez kamerkę internetową.

Wizyta lekarska online to czas gdzie można omawiać problemy zdrowotne, otrzymywać porady lekarskie przez Internet i nawet dokonywać oceny stanu zdrowia pacjenta. To wygodne rozwiązanie, które przyczynia się do poprawy dostępności opieki zdrowotnej. Rejestracja na e-wizytę przebiega dokładnie tak samo jak na tradycyjną wizytę u lekarza. Recepty i skierowania otrzymujemy w wersji elektronicznej.

Czy konsultacje lekarskie online są legalne?

Zgodnie z przepisem:

“Świadczenia zdrowotne, o których mowa w art. 2, mogą być udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności[…]”

świadczenie usług medycznych przez telefon lub Internet jest dopuszczalne. W związku z tym, z perspektywy prawnego stanowiska, nie istnieją żadne przeszkody prawne, aby prowadzić porady lekarskie online. Należy jednak pamiętać, że taka forma wymaga prowadzenia odpowiedniej dokumentacji medycznej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2021 r., poz. 29, 567, 751, 1054, 1422 i 1945).

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie posiadasz odpowiedniej wiedzy. Koniecznie zleć przygotowanie środowiska do e-wizyt profesjonalnej agencji marketingowej. Firma EXPE specjalizuje się w marketingu dla medycyny, dzięki czemu świadczy kompleksową pomoc placówkom z branży.

Lekarz online – zalety i wady

Wizyta lekarska online to nowoczesna forma świadczenia usług medycznych, która zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród pacjentów, jak i placówek medycznych. Umożliwia ona dostęp do opieki zdrowotnej bez konieczności fizycznego odwiedzania placówki. Jest to szczególnie korzystne w przypadku pacjentów z ograniczeniami czasowymi czy mobilnością. Jednak telemedycyna i e-wizyty mają swoje wady i zalety, które warto przemyśleć w kontekście konkretnych przypadków.

konsultacje lekarskie online

Porady lekarskie przez Internet – wady

 1. Brak fizycznego badania: W przypadku wielu schorzeń, zwłaszcza tych wymagających fizycznego badania pacjenta, konsultacje lekarskie online mogą być niewystarczające.
 2. Bariery techniczne: Nie wszyscy pacjenci mają dostęp do sprzętu, który umożliwia wizytę lekarską online.
 3. Ograniczone możliwości diagnostyczne: Brak dostępu do sprzętu diagnostycznego i badań w czasie rzeczywistym w trakcie wizyty lekarskiej  online może utrudniać postawienie trafnej diagnozy.
 4. Problemy z receptami i lekami: W niektórych jurysdykcjach, lekarz online może mieć ograniczone możliwości wypisywania recept na leki, co może stanowić problem dla pacjentów.
 5. Zagrożenie prywatności: Istnieje ryzyko naruszenia prywatności danych pacjenta podczas konsultacji lekarskiej online, zwłaszcza jeśli nie zachowane są odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Porady lekarskie online – zalety

 1. Dostępność: Telemedycyna umożliwia pacjentom dostęp do opieki zdrowotnej bez względu na lokalizację. To szczególnie korzystne dla osób mieszkających w obszarach o ograniczonym dostępie do placówek medycznych.
 2. Wygoda: Pacjenci mogą korzystać z usług medycznych bez konieczności wychodzenia z domu. To oszczędza czas i koszty związane z dojazdem. Wizyty lekarskie online są również szczególnie dogodne dla osób z ograniczeniami ruchowymi.
 3. Oszczędność czasu: Eliminacja konieczności oczekiwania w kolejce i czasu spędzanego w poczekalniach przychodni pozwala zaoszczędzić cenny czas.
 4. Kontynuacja opieki: Pacjenci mogą kontynuować opiekę medyczną i monitorować swoje stany zdrowia bez konieczności regularnych wizyt w przychodni, co jest szczególnie ważne w przypadku chorób przewlekłych.
 5. Zmniejszenie ryzyka zakażenia: W okresie epidemii lub sezonu chorobowego, telemedycyna pomaga ograniczyć ryzyko zarażenia się.
 6. Szybszy dostęp do specjalistów: W niektórych przypadkach, konsultacje lekarskie online pozwalają na szybszy dostęp do specjalistów.
 7. Szybka ocena stanu zdrowia: W niektórych przypadkach, e-wizyta pozwala na szybką ocenę stanu zdrowia i udzielenie porady w trybie pilnym.

Jak wprowadzić porady lekarskie online do oferty placówki medycznej?

Wprowadzenie e-wizyty u lekarza do swojej oferty nie jest trudne. Wystarczy zaproponować taką opcję pacjentom podczas rejestracji. Jesteśmy przekonani, że większość z nich na pewno będzie zainteresowana taką usługą. Porady lekarskie przez Internet wymagają jednak kompleksowości. Nie można zapomnieć, aby zaktualizować informacje we wszystkich zewnętrznych środowiskach gdzie pacjenci mogą znaleźć naszą ofertę np. na Znanym Lekarzu.

Warto również wysłać mailing do swoich stałych klientów z informacją, że mogą korzystać z takiej formy wizyty lekarskiej online. Jeśli Twoja placówka medyczna posiada program lojalnościowy – warto przygotować dedykowaną ofertę dla jego posiadaczy. Nie można zapomnieć również o akcji informacyjnej w swoich social mediach.

Strony internetowe dla placówek medycznych muszą być odpowiednio skonfigurowane, aby obsługa pacjentów online była łatwa, szybka i wygodna. Jeśli nie wiesz jak przygotować swoją stronę WWW dla placówki medycznej – skontaktuj się z agencją EXPE, która specjalizuje się w marketingu dla medycyny.

Receptomat – czyli e-recepta bez konsultacji z lekarzem

Receptomat nie jest jeszcze bardzo popularny. Budzi również skrajne emocje wśród lekarzy i specjalistów. Usługa ta polega na wybraniu z listy leku, na który chcemy otrzymać e-receptę. Następnie wypełniamy formularz w formie wywiadu medycznego.

receptomat

Po wypełnieniu wywiadu przechodzimy do płatności – standardowa recepta na np. antykoncepcję to koszt 79 zł. Możemy też za dodatkową dopłatą (20 zł) przyspieszyć wystawianie e-recepty. Wówczas otrzymamy ją już w ciągu najbliższej godziny! W innym przypadku e-recepta powinna być u nas do około 6 godzin.

Nie jest to jednak to samo co porady lekarskie online. Receptomat nie daje nam możliwości konsultacji z lekarzem specjalistą. Po opłaceniu rachunku – otrzymujemy e-receptę na adres e-mail lub SMS-em. Lekarz online i e-wizyta pozwalają na przeprowadzenie pełnego wywiadu medycznego przez specjalistę, wówczas ma on większą kontrolę nad wystawianymi lekami.

Rozwiązanie jest bardzo wygodne dla pacjentów, ale niestety prowadzi również do wielu nadużyć. W pierwszych miesiącach działania receptomatów, niektórzy lekarze wystawiali nawet 50 recept w ciągu godziny. Niezależnie od formy wizyty lekarskiej online – odpowiedzialność za wystawienie recepty z lekami stoi całkowicie po stronie lekarza. To specjalista jest odpowiedzialny za to co wykupi i będzie przejmować jego pacjent oraz jaki wpływ na jego zdrowie będą miały przepisane leki.

Jesteśmy jednak przekonani, że w niedalekiej przyszłości rozwiązanie to zostanie dopracowane. Wówczas być może zastąpi również e-wizyty i teleporady. Na pewno odciąża i tak już długie kolejki do lekarzy specjalistów. Osoby przyjmujące leki na stałemogą bez wychodzenia z domu poprosić o kolejną receptę.

Czy warto wprowadzić porady lekarskie online?

Według badań TechNavio.com w 2023 roku wzrost zainteresowania wizytami lekarskimi online wzrósł o ponad 20% w stosunku do roku poprzedniego. Badania wskazują również, że do 2027 roku zainteresowanie poradami lekarskimi przez Internet będzie nadal rosło. Wprowadzenie porad lekarskich online może być wartościowym rozszerzeniem oferty placówki medycznej. Warto jednak uwzględnić kilka kwestii, takich jak potrzeby pacjentów, dostępność technologii, przepisy prawne i prywatność danych pacjentów. Decyzję należy podjąć uwzględniając te czynniki oraz specyfikę placówki medycznej i jej pacjentów.

Scroll to top