Witryna medyczna gabinetu lub poradni lekarskiej to w rzeczywistości serwis pierwszego kontaktu. Zanim pacjent zadzwoni i o cokolwiek zapyta, zazwyczaj ma już szansę dowiedzieć się o najbardziej interesujących go sprawach ze strony. Ponad 80%użytkowników mediów społecznościowych poszukiwało w Internecie informacji związanych ze zdrowiem (HCP). W związku z tym – co na pewno musi być na Twojej stronie WWW? Przede wszystkim dane kontaktowe, czyli:
- Imię i nazwisko, tytuł naukowy
- Specjalizacja, ewentualnie podspecjalizacja
- Zakres leczenia, badań jakie można odbyć na miejscu
- Adres, telefon , email
- Mapka dojazdowa – zwłaszcza, jeśli miejsce nie jest powszechnie znaną kliniką
Poza tym warto także umieścić: skany certyfikatów potwierdzających zdobyte umiejętności w specjalizacjach. Ważne są również cenniki, aby pacjent wiedział, na jaki wydatek ma być gotowy przychodząc do gabinetu lub kliniki. Dla większych zakładów leczniczych warto także podawać skład personelu mającego bezpośrednią styczność z pacjentem. Dzięki temu poradnia przestaje być hermetyczną lecznicą, a staje się miejscem gdzie pracują konkretni ludzie – nazwani z imienia, nazwiska i roli jaką pełnią w obsłudze pacjenta.
Ale jest jeszcze coś…
Posiadanie własnego serwisu WWW daje o wiele szersze możliwości. Używając ich można odczarować mit niedostępnego „pana Doktora”. Strona umożliwia także dzielenie się uniwersalnymi treściami, jakie są zgodne z systemem Twoich wartości. Warto je zakomunikować.
Blogowanie może przynieść wiele korzyści zarówno pacjentowi, jak i osobom zaangażowanym w proces kreacji. Warto tutaj pamiętać, żeby publikując jakąkolwiek treść przeznaczoną dla pacjenta, pisać ją w sposób, w którym to właśnie pacjent będzie w samym jej centrum.
Pisanie na stronach medycznych – po co to robić?
Porady na temat zdrowia. Około 66% wyszukiwań dotyczących zdrowia dotyczy konkretnej chroby medycznej lub problemu medycznego (Pew Research). Dlatego możesz w przystępny dla pacjentów oraz internautów sposób pokazać, w jaki sposób dbać o siebie, aby zachować zdrowie lub wspomagać walkę z chorobami, które ich dotykają. Ty dajesz coś od siebie, dzielisz się wiedzą, a odbiorcy mają szansę poczuć bezinteresowną troskę udzielaną niejako pro publico bono.
- Dla budowania relacji. Dodawanie wartościowych tekstów dotyczących zdrowego stylu życia lub dbania o zdrowie – czyli czegoś, co dotyczy każdego z nas, to doskonały sposób na utrzymanie kontaktu z obserwującymi w mediach społecznościowych. Świetnie działa publikowanie zajawek do tych treści w platformach społecznościowych: na Facebooku, Twitterze lub Google Plus.
- Lepsze pozycjonowanie. Systematyczne dodawanie tematycznych treści na stronę dobrze wpłynie na pozycję strony w wyszukiwarce. Algorytmy i roboty Google’a są przychylne dla aktualizowanych stron z unikalnymi treściami.
Medyczne teksty blogowe to nie wszystko
Pisanie medycznych tekstów blogowych to istotny obszar w dziedzinie szeroko rozumianej edukacji zdrowotnej. W erze Internetu, dostęp do rzetelnej wiedzy na temat zdrowia i medycyny stał się znacznie łatwiejszy. Właśnie dlatego medyczne strony internetowe i blogi zyskują coraz większą popularność. Pisanie na stronach medycznych to zadanie wymagające. Autorzy medycznych tekstów blogowych mają za zadanie tłumaczyć złożone pojęcia i zagadnienia medyczne w prosty sposób. Jednocześnie muszą zachować pełną rzetelność informacji, aby nie wprowadzać pacjentów w błąd.
Tematy na bloga medycznego mogą być różnorodne i dostosowane do konkretnej grupy docelowej. Przykładowe obszary, które autorzy blogów medycznych często eksplorują, to zdrowa dieta, profilaktyka chorób, opieka nad chorymi, leczenie farmakologiczne, medycyna naturalna, czy zdrowy styl życia. Ważne jest, aby wybierać tematy, które są zarówno aktualne, jak i istotne z punktu widzenia zdrowia publicznego.
Pisanie medycznych tekstów blogowych to nie tylko forma wyrażenia pasji i zainteresowań, ale także szansa na przekazywanie wartościowej wiedzy. Pozycjonujesz swoją medyczną stronę WWW i wspierasz osoby poszukujące informacji na temat zdrowia.
O czym pisać na stronach medycznych?
Strona medyczna nie musi opierać się wyłącznie na treściach ściśle związanych z medycyną. Oczywiście, tego rodzaju treści powinny być motywem przewodnim. Jednak jest sporo tematów dość luźno powiązanych, które możesz wykorzystać. O czym pisać na stronach medycznych i na swoim blogu?
- Aktualności – co ważnego zmienia się u Ciebie. Może musisz podnieść cenę w cenniku, może chcesz to uzasadnić, a może masz promocję na jakiś zabieg – opisz jakie korzyści zdobędzie pacjent jeśli z niej skorzysta
- Statystyki i raporty – dotyczące zachorowań, przeprowadzonych w danym roku zabiegów leczniczych, porównania z ubiegłymi latami – i inne informacje, do których masz wiarygodne źródło. Pacjenci dotknięci konkretnym problemem często szukają także takich informacji.
- Profilaktyka – o badaniach jakie należy robić, o aktywnościach, których należy unikać, o wpływie diety na dany problem i wiele innych, które będą wartościowym wkładem dla pacjenta lub internauty zainteresowanego tematem.
- Zdrowy styl życia – to w końcu zdrowe odżywianie i aktywność pomaga nam długo zachować zdrowie, więc wszelkie informacje z tym związane siłą rzeczy pasują do strony medycznej.
- Światowe i polskie trendy – w leczeniu, w wykorzystaniu zabiegów.
- Najnowsze badania i odkrycia naukowców, które być może zmienią przyszłość w danej specjalizacji. Tutaj ważne aby wyjść poza wysoce precyzyjne medyczne słownictwo – to w końcu blog, a nie recepta.
- Fakty i mity na temat medycyny.
- Dawnych i obecnych sposobach radzenia sobie z problemami medycznymi i chorobami.
- Psychologia i rozwój osobisty – przedstaw treści z zakresu psychologii, rozwoju osobistego, radzenia sobie z emocjami, budowania relacji, radzenia sobie z trudnościami życiowymi, jak również technikami poprawy jakości życia.
- Wywiady ze specjalistami – rozważ przeprowadzanie wywiadów z lekarzami, którzy przyjmują w Twojej placówce, alby pacjenci mogli lepiej ich poznać.
To tylko niektóre z przykładów. Tematy, które wybierzesz na stronę powinny być choć luźno powiązane ze specjalizacją, którą reprezentujesz. Nie zapomnij także o ogólnych wartościach, które są Ci bliskie jako lekarzowi. Pisanie na stronach medycznych nie musi być nudne. Wybierając tematy na bloga medycznego, pamiętaj, aby kierować się tym, co akurat jest w modzie.
Przykładowe tematy na bloga medycznego
Pamiętaj, że pisanie na stronach medycznych nie musi być trudne. A tematy na bloga medycznego nie muszą dotyczyć tylko medycyny. Często dostajemy pytania – „o czym pisać na stronach medycznych, jeśli nie o medycynie”? Przygotowaliśmy kilka niezawodnych tematów:
- Techniki relaksacyjne i wpływ stresu na nasze samopoczucie.
- Praktyczne wskazówki dotyczące … (tutaj uzupełnij zgodnie ze swoją specjalizacją np. radzenia sobie ze stresem, utrzymania wagi, poprawy samopoczucia).
- Zdrowa moda – gadżety i akcesoria, które pomogą Ci … (tutaj uzupełnij zgodnie ze swoją specjalizacją: uniknąć powstawania haluksów, nie garbić się, utrzymać higienę jamy ustnej).
- Najlepszy lekarz od … – poznaj naszego specjalistę dr …
Jak pisać dobre artykuły medyczne?
Udostępniając autorskie treści, pamiętaj o kilku wskazówkach, które być może pozwolą Ci przyciągnąć czytelników:
- Język – blog to nieformalny sposób na przekazanie treści odbiorcom. Możesz wybrać nieco luźniejszą formę porozumiewania się z użytkownikami. Używanie zbyt dużej ilości niezrozumiałych terminów medycznych lub zbyt „fachowy” styl może zniechęcić odbiorców do przeczytania tekstu do końca.
- Zdjęcia – do każdego wpisu dodaj przynajmniej jedno tematyczne zdjęcie. Dzięki temu tekst będzie bardziej czytelny.
- Nagłówki – oddzielenie od siebie poszczególnych elementów tekstu ułatwia użytkownikowi wzrokowe poruszanie się po tekście. Ponadto, nagłówki wprowadzają wizualny i merytoryczny porządek w artykule.
- Planuj – stosuj harmonogram. Jeśli zaplanujesz dodawanie jednego tekstu tygodniowo, to trzymaj się tego. Wybierz jeden dzień tygodnia w którym będziesz dodawać tekst (np. poniedziałek) i staraj się aby znalazł się tam tego dnia. W ten sam sposób rozpowszechniaj teksty na portalach społecznościowych lub w newsletterach.
Zadbaj również o to, aby Twoje materiały można było łatwo udostępnić w social mediach. Prawie 90% starszych użytkowników, założyło media społecznościowe tylko po to, aby dzielić się na nich informacjami zdrowotnymi (JMIR Publications).
Dobre artykuły medyczne na bloga
Blog może przynieść Twojej medycznej stronie internetowej mnóstwo korzyści. Jeśli nie masz czasu robić tego samodzielnie, zleć to profesjonalnej firmie. Skontaktuj się z agencją marketingową EXPE, która specjalizuje się w marketingu dla medycyny. Zawsze możesz konsultować tematy publikowanych treści i ich rodzaje.