Dobry plan to połowa sukcesu – z pewnością nie raz spotkałeś się z tym powiedzeniem. Dlaczego o nim wspominam? W osiąganiu założonych celów biznesowych również istotny jest plan: indywidualnie opracowany plan marketingowy. W dobie ogromnej konkurencji za sukces odpowiadają dwa narzędzia: plan marketingowy oraz kanały marketingowe. Te narzędzia ułożone jako strategia marketingowa tworzą swego rodzaju system. Jak to działa w praktyce?
Czym jest plan marketingowy?
Plan marketingowy to według Wikipedii część biznesplanu, dająca pełen obraz czynników odnoszących się do potrzeb konsumenta, które firma chce zaspokoić. W praktyce oznacza to określenie do kogo i w jaki sposób chcemy dotrzeć, a także jak wyróżnić się na tle konkurencji. Krótko mówiąc: plan marketingowy to dokładnie zaplanowane działania, dzięki którym osiąga się założone cele.
Co powinien zawierać plan marketingowy?
Podstawą dobrego planu jest określenie celu. Jak mawiał Seneka „Jeśli nie wiesz, do jakiego portu płyniesz, żaden wiatr nie będzie właściwy”. Starożytna sentencja doskonale przedstawia istotę sukcesu. Zanim zaczniesz planować jakiekolwiek działania marketingowe, zastanów się jakich efektów oczekujesz. Co zatem powinien zawierać Twój plan marketingowy?
Określenie grupy docelowej
Najważniejsze założenie Twoich działań to określenie do kogo faktycznie kierujesz swoje usługi. Płeć, wiek, miejsce zamieszkania, a także poziom dochodów Twojego klienta jest bardzo istotny i wpływa na sukces działań marketingowych.
Jesteś chirurgiem plastycznym? Twoim klientem (w większości) będą kobiety w wieku 25-50 lat o wysokich dochodach. Jesteś stomatologiem? Twoja grupa docelowa jest znacznie szersza: kobiety, mężczyźni, dzieci, granica wiekowa jest znacznie bardziej rozpięta, a dochody Twojej grupy docelowej są na przeciętnym poziomie. Sposoby dotarcia do pacjentów warto planować w oparciu o wiedzę jaką masz na temat samych pacjentów.
W określeniu grupy docelowej możesz także posłużyć się segmentacją, dzięki której podzielisz swoich wymarzonych klientów-pacjentów na tzw. persony.
Analiza konkurencji
Dokładne przeanalizowanie oferty konkurencyjnych gabinetów, ich pozycji na rynku oraz jak są kojarzeni przez pacjentów, pozwala zaplanować skuteczne działania marketingowe. Jak odróżnić się od konkurencji – jest to jedna z najbardziej istotnych części planu marketingowego.
W rozszerzonej wersji możesz posłużyć się nawet heurystykami takimi jak SWOT czyli pełna analiza uwzględniająca wszystkie Twoje mocne, słabe strony, a także szanse i zagrożenia jakie pojawiają się na rynku medycznym
Analiza pozwala znaleźć istotne cechy, które wyróżnią Cię na tle konkurencji. Ważne, aby to Cię odróżnia było atrakcyjne dla Twoich potencjalnych pacjentów.
Korzyści z planu marketingowego
Plan marketingowy przynosi wymierne korzyści. Dokładne określenie grupy docelowej, analizy konkurencji oraz sposobów dotarcia do potencjalnych pacjentów, zapewnia wyższy zwrot z inwestycji w działania marketingowe. Dokładna wiedza o konkurencji, pozwala odpowiednio reagować w razie zmian w sposobie jej działania.
Czym są kanały marketingowe?
Komunikacja marketingowa to wymiana informacji pomiędzy firmą, a jej otoczeniem za pomocą dostępnych narzędzi, czyli kanałów marketingowych. W dobie ogromnej konkurencji wybór skutecznego sposobu dotarcia do potencjalnych klientów jest bardzo istotny. Potwierdzają to badania Mind Progress Group, według których:
- 93% przedsiębiorców posiada swoją stronę internetową,
- 48% przedsiębiorców promuje swoje usługi wykorzystując media społecznościowe,
- 45,5% firm dba o pozycję swojej strony internetowej w Google.
Co ciekawe, w niektórych taktykach dotarcia do pacjentów nadal popularnym kanałem marketingowym jest drukowanie i dystrybucja papierowych ulotek promocyjnych (66% badanych), reklama w prasie (63% badanych), a także sponsoring (37,3%). Reklama radiowa wykorzystywana jest przez 35 % przedsiębiorców, a telewizyjna, ze względu na wysoki koszt, zaledwie przez 16% przedsiębiorców.
Trendy w komunikacji marketingowej
Sposoby dotarcia do pacjentów powinny się skupiać na wielu kanałach dystrybucji informacji. Według przeprowadzonych badań, firmy w przeciągu najbliższych 12 miesięcy planują wdrożyć nowe narzędzia marketingowe. Co ciekawe, wśród najczęściej wymienianych kanałów znalazły się video marketing (11%) oraz współpraca z influencerami (7%). Powyższe badania wyraźnie wskazują na coraz bardziej innowacyjne metody docierania do potencjalnych klientów.
Jak dotrzeć do pacjentów?
Najpopularniejsze sposoby dotarcia do pacjentów już były u nas opisywane. Wśród wielu dostępnych narzędzi warto wybrać te, które przyniosą oczekiwany skutek według założonego planu marketingowego. Ale także takie jakie zrobią to w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa i etyki lekarskiej. Oto moim zdaniem najbardziej skuteczne działania w internecie, które pozwolą budować Twoją markę i przyczynić się do większej ilości pacjentów, odwiedzających Twój gabinet.
#1 Blog na Twojej stronie internetowej
Z pewnością spotkałeś się z nieco szyderczym powiedzeniem, że każdy Polak zna się na polityce, piłce nożnej i medycynie. To oczywiście w kontekście wiedzy popularnonaukowej – prawda. Różnica tutaj leży w szczegółach.
Prowadzenie bloga zapewni Twoim pacjentom dostęp do rzetelnych informacji, które skutecznie wpłyną na zainteresowanie Twoimi usługami, a także na Twój profesjonalny wizerunek. Regularna publikacja artykułów dotyczących Twoich usług: przebiegu zabiegów, najnowszych metod leczenia czy nawet możliwości powikłań, z pewnością zwiększą zainteresowanie Twoimi usługami. Blog medyczny to prawdziwa lokomotywa dla Twojej strony WWW, jeśli chodzi o cenny ruch.
#2 Social media
W dzisiejszych czasach obecność w mediach społecznościowych jest wręcz koniecznością. Konto na Facebook’u doskonale sprawdzi się w przypadku usług medycznych. Publikowane posty powinny być odpowiednio dopasowane do Twoich usług oraz grupy docelowej.
Wbrew pozorom prowadzenie fanpage’a wymaga sporej wiedzy marketingowej. W dobie ogromnego natłoku informacji, ciekawe treści zachęcą do komentowania postów, wysłania zapytania i skorzystania z Twoich usług.
#3 Google Ads (dawniej AdWords)
Reklama w wynikach wyszukiwanie czyli linki sponsorowane od Google są skuteczną formą dotarcia do pacjenta. Przewaga AdWords nad innymi narzędziami polega na tym, że docierasz bezpośrednio do potencjalnych pacjentów szukających konkretnych usług. Umiejętnie zarządzanie Google Ads może stać się jednym z najskuteczniejszych kanałów marketingowych.
Reklama w medycynie to dość złożony problem nie tylko wykonawczo ale i z punktu widzenia prawa. Nie wszystko jest dozwolone.
Oczywiście jest tutaj kwestia odpowiedniego dopasowania treści samej strony WWW, reklam i wybrania dla nich słów kluczowych. Jakkolwiek system od Google pozawala bardzo dokładnie poukładać reklamy wg faktycznego potencjału jaki posiadasz na swojej stronie WWW. Acha – oczywiście musisz także zabezpieczyć odpowiedni budżet. Dla wielu specjalizacji lekarskich jest on na poziomie kilkuset złotych w miesiącu.
W prowadzeniu kampanii Google Ads warto posłużyć się wsparciem profesjonalnej agencji, która zadba o rozsądne ułożenie treści, reklam słów kluczowych oraz limitów stawek za kliknięcie, aby Twoje pieniądze były wydawane racjonalnie i dały możliwie najlepszy efekt w postaci konwersji
#4 Monitorowanie konkurencji
Analiza konkurencji, o której już nieco pisałem powyżej, ma ogromne znaczenie. Prowadzenie długoletniej praktyki lekarskiej może sprawić, że często jako lekarz nie jesteś zainteresowany działaniami konkurencyjnych gabinetów. Twoja szlachetna służba lekarska nie wymaga takich badań ani obserwacji.
Zupełnie inaczej sprawa wygląda kiedy o swojej firmie medycznej pomyślisz jakbyś był marketerem. Wówczas warto podejrzeć co robią lekarze w sąsiedztwie. Zbadać jak to się dzieje, że mają pełne poczekalnie
Monitorowanie poczynań konkurencji pozwala uniknąć zmniejszenia liczby dotychczasowych pacjentów, a także zwiększyć liczbę aktualnych poprzez odpowiednią reakcję np. na zakup najnowocześniejszego sprzętu czy kampanię społeczną konkurencyjnego gabinetu.
#5 Badanie satysfakcji Twoich pacjentów
Stare powiedzenie mówi, że jeśli klient jest zadowolony to może komuś o tym powie, a jeśli nie jest zadowolony to… powie wszystkim. Łatwiej napisać niepochlebną opinię, odstraszającą potencjalnych klientów, niż taką, która zachęci do skorzystania z Twoich usług.
Mając tę świadomość, warto zadbać o to, aby Twoi pacjenci mogli swobodnie wyrażać opinię. Bezpośrednia rozmowa lub ankiety satysfakcji, w których pacjent może zasugerować czego oczekuje i co by zmienił w sposobie funkcjonowania Twojego gabinetu, będzie idealnym sposobem na utrzymanie pozytywnych relacji z pacjentami. Możesz także zamówić system do opiniowania, który pozwoli pacjentowi wypowiedzieć się online na temat opinii jaką ma wobec Twoich usług.
Wdrożenie efektywnych taktyk marketingowych wymaga systematycznych działań, które są bardzo czasochłonne. Domyślam się, że w Twoim napiętym grafiku, możesz nie znaleźć kilku godzin dziennie na działania marketingowe. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami – pomożemy i przygotujemy kompleksowy plan wypromowania Twojej placówki.