Wróć do BLOGA

Wirtualna rzeczywistość (VR) jako narzędzie do zwalczania lęku dentystycznego

VR u dentysty

Szacuje się, że około 9-15% populacji unika wizyt u stomatologa ze względu na strach lub niepokój. Większość pacjentów już od dziecka kojarzy wizyty u dentysty z czymś bolesnym. Mimo rozwoju technologii i licznych sposobów na uśmierzanie bólu w trakcie zabiegów, w społeczeństwie nadal funkcjonuje przekonanie, że gabinet stomatologiczny to miejsce, którego należy się bać. Dlatego, jeśli prowadzisz praktykę stomatologiczną i chcesz wyróżnić się spośród konkurencji musisz korzystać z nowych technologii. Wirtualna rzeczywistość u dentysty to przyszłość, która być może pomoże w zwalczaniu lęku dentystycznego.

Czym jest lęk dentystyczny?

W jednym z badań w 2017 roku okazało się, że na 300 uczestników, około 19% miało wysoki poziom lęku dentystycznego. Inne badania wskazują, że około 13,8% dorosłych osób odczuwa jakikolwiek lęk przed dentystą.

Lęk dentystyczny to często występujące zjawisko, które wiąże się z obawą pacjenta przed tym, że w trakcie wizyty u dentysty doświadczy on bólu fizycznego. Istnieje również zaburzenie lękowe nazywane dentofobią. To skrajny lęk i niepokój (nieproporcjonalny do sytuacji) związany z dentystami. Osoby chorujące na dentofobię zwykle całkowicie rezygnują z wizyt u stomatologa. Lęki te mogą objawiać się nie tylko ucieczką, ale również nadmiernym poceniem, szybkim biciem serca, zmniejszonym ciśnieniem krwi, a w efekcie nawet omdleniem.

Pacjenci, którzy odczuwają lęk dentystyczny często rezygnują z wizyt w gabinecie dentystycznym. To z kolei przekłada się na problemy z higieną jamy ustnej i pogorszeniem życia prywatnego oraz zawodowego pacjenta. Dlatego tak ważne jest zapobieganie lękowi dentystycznemu! Skutecznym sposobem może okazać się wirtualna rzeczywistość u dentysty.

wirtualna rzeczywistość u dentysty

Wirtualna rzeczywistość u dentysty

Wirtualna rzeczywistość (VR) to zaawansowana technologia, która umożliwia użytkownikom interakcję z wirtualnym, trójwymiarowym środowiskiem za pomocą specjalnych okularów lub hełmu. Pisząc prościej – zakładając okulary lub hełm widzimy wygenerowane sztuczne obrazy, które otaczają nas i dają wrażenie, że znajdujemy się w innym miejscu. Mogą być one połączone z dźwiękiem i haptyką (np. wibracjami).

Jak działa terapia VR w kontekście stomatologii?

W stomatologii, terapia przy użyciu wirtualnej rzeczywistości wykorzystywana jest do zmniejszenia lęku i stresu u pacjentów podczas wizyt dentystycznych. Pacjenci mogą założyć specjalne okulary VR i przenieść się do relaksującego, wirtualnego środowiska, co pozwala im odciągnąć uwagę od zabiegu stomatologicznego i skupić się na pozytywnych doświadczeniach.

Polega to na odcięciu pacjenta od bodźców wzrokowych i słuchowych. To z kolei ma związek z psychologią. Zastępcze bodźce, których doświadcza pacjent, korzystający z VR u dentysty są przyjemne i odwracają uwagę od zabiegu.

Terapia VR u dentysty

Wirtualna rzeczywistość pojawiła się na rynku już w latach 90-tych. Niestety do około 2016 roku zakup sprzętu do VR był niezwykle drogim przedsięwzięciem. Dlatego był stosowany tylko w instytutach badawczych na wysokich stopniach zaawansowania.

wirtualna rzeczywistość
Źródło: TUTAJ

Rozwój technologii sprawił, że VR u dentysty jest możliwym rozwiązaniem konsumenckim! Dzięki temu, że zestawy do wirtualnej rzeczywistości zmniejszyły się  (nie utrudniają już pracy stomatologa) i rozpowszechniły – ich cena również uległa zmianie. Dodatkowo jakość sprzętu również znacznie wzrosła, dzięki czemu oferuje jeszcze bardziej realne wrażenie dla użytkownika. Teraz wirtualna rzeczywistość u dentysty jest na tyle rozwinięta, że pozwala skutecznie odciągnąć uwagę pacjenta od zabiegu. Wystarczy prosty zestaw słuchawkowy Google Cardboard, aby zmienić percepcję i poprawić tolerancję na ból pacjenta.

Badania potwierdzające wpływ wirtualnej rzeczywistości u dentysty na redukcję lęku

VR u dentysty to nadal stosunkowo nowe rozwiązanie. Jednak pojawiły się już pewne badania, które wskazują, że dalszy rozwój wirtualnej rzeczywistości w kontekście stomatologii, może przynieść zaskakująco dobre wyniki!

Najbardziej popularne badanie pt. „Wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej w leczeniu lęku i bólu podczas leczenia stomatologicznego: przegląd systematyczny i meta analiza” udowodniło, że wirtualna rzeczywistość u dentysty to skuteczna metoda. Szczególnie dobrze działa ona u dzieci. Zawiera ono jednak wiele błędów jak np. nieuwzględnienie płci czy porównywanie skuteczności tej metody do muzykoterapii.

Inne badanie również wykazało wpływ na zmniejszenie postrzeganego przez pacjenta bólu, który jest związany z różnymi procedurami medycznymi. Fizjologiczne wyniki wskazują, że rozproszenie uwagi przez VR u dentysty to korzystne rozwiązanie dla pacjentów, którzy borykają się z łagodnym lub umiarkowanym lękiem dentystycznym. Udowodniono, że wirtualna rzeczywistość u dentysty pozwala na zrelaksowanie się w „innym miejscu”, pozostając jednocześnie na fotelu w gabinecie stomatologicznym.

Wirtualna rzeczywistość u dentysty nadal jest tematem badań. Wiele badań wskazuje, że ma ona istotny wpływ na złagodzenie lęku dentystycznego, jednak nadal nie odpowiadają na wszystkie pytania.

  • Czy VR u dentysty można stosować przy wszystkich procedurach?
  • Jakie są najlepsze praktyki, aby wprowadzić wirtualną rzeczywistość u dentysty?
  • Czy trzeba stosować znieczulenie, jeśli pacjent decyduje się na skorzystanie z VR?

Zbadanie wszystkich możliwości na pewno zajmie trochę czasu. Ryzyko stosowania VR u dentysty jest prawdopodobnie minimalne w stosunku do korzyści jakie oferuje pacjentom. Jednak uważamy, że przed wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w gabinetach dentystycznych jako popularnej metody – jeszcze długa droga.

Inny sposób na wykorzystanie VR u dentysty

Wirtualna rzeczywistość u dentysty ma więcej zastosowań! Warto wspomnieć, że pozwala ona również na trening stomatologów, czyli symulowane leczenie. VR pozwala uczniom poświęcić więcej czasu i dokładniej przeanalizować różne zabiegi stomatologiczne. Nie jest to możliwe w praktyce, ze względu na ograniczone zasoby. Dzięki wirtualnej rzeczywistości przyszły dentysta może trenować wybrane przez siebie zabiegi czy operacje do skutku. Metoda ta jest szczególnie przydatna w przypadku bardziej złożonych zabiegów, które wymagają nie tylko starannego planowania, ale również wysokiej precyzji.

Stomatolog nie tylko widzi operowanego pacjenta i miejsce zabiegu. Zaawansowane technologicznie systemy haptyczne, które są połączone z wirtualną rzeczywistością dają wrażenie, że dentysta przeprowadza zabieg naprawdę.

Dodatkowo niektóre narzędzia pozwalają na naukę … nawet w domu! Można również przeprowadzić szkolenie z wieloma osobami równocześnie, a każda z nich może znajdować się w innym miejscu. Takie zastosowanie wirtualnej rzeczywistości daje nieograniczone możliwości szkoleniowe i doskonałą komunikację z najlepszymi specjalistami na świecie!

Wirtualna rzeczywistość zmniejsza lęk dentystyczny

Wirtualna rzeczywistość staje się coraz popularniejszym narzędziem w walce z lękiem dentystycznym. Oferuje pacjentom nową, skuteczną i przyjemną metodę radzenia sobie z obawami przed wizytą u dentysty. Integracja VR z praktyką stomatologiczną może przynieść korzyści zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, zmieniając sposób, w jaki postrzegamy i doświadczamy wizyt w gabinecie dentystycznym.

Metoda ta co prawda wymaga jeszcze wielu badań, aby stała się codziennością. Jednak wiemy już, że jest skuteczna i wraz z rozwojem technologii będziemy spotykać się z nią coraz częściej. VR u dentysty to potężne narzędzie, które poprawi komfort pacjenta i wyniki zabiegów. Dodatkowo ułatwi szkolenie specjalistów, poprawi ich skuteczność i wykluczy wiele błędów. To technologia przyszłości, które istotnie wpłynie na stomatologię.

Scroll to top