Wróć do BLOGA

Aplikacje mobilne dla medycyny. Jakie warto wdrożyć?

Czy pamiętasz jeszcze początki swojej praktyki lekarskiej? Może jesteś młodym lekarzem… Wówczas szansa, że jesteś ze wszystkim na bieżąco jest większa. Jeśli jednak masz kilka – kilkanaście lat za sobą, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Przypomnij sobie, ile od Twoich pierwszych kroków zmieniło się w medycynie i sposobach docierania do pacjentów. Medycyna, jak i technologia komunikacji rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Jest tego kilka powodów. Nie będę tutaj ich analizować. Wolę skupić się na konkretnych przykładach użycia technologii – a konkretnie: na aplikacjach mobilnych dla medycyny. Może ten tekst zainspiruje Cię do jakiejś zmiany lub modyfikacji tego, co już robisz.

Czym jest telemedycyna?

Telemedycyna to możliwość świadczenia usług medycznych na odległość, za pomocą urządzeń teleinformatycznych. Nowoczesne technologie, pozwalają na skuteczne postawienie diagnozy, szybką wymianę specjalistycznych informacji, a także wysokiej jakości zdjęć, w tym EKG, MRI, USG.

Geneza telemedycyny w pełni oddaje powiedzenie, że potrzeba jest matką wynalazków. W latach 60-tych ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych, wykorzystywano systemy satelitarne do diagnostyki i leczenia żołnierzy armii amerykańskiej, stacjonujących w bazach wojskowych na całym świecie. Spory wkład w rozwój telemedycyny, włożyli także naukowcy z NASA, dzięki którym możliwe było leczenie na odległość. W tym wypadku chodziło o leczenie astronautów, stacjonujących na orbicie okołoziemskiej.

Telemedycyna w Polsce

Polska pod względem rozwoju  telemedycyny w Europie, zajmuje czwarte miejsce od końca, niżej jest jedynie Bułgaria, Czarnogóra i Albania. Niezbyt optymistyczny wynik rankingu, prawda? Z drugiej strony wielu specjalistów uważa, że rozwój aplikacji dla medycyny w Polsce, skutecznie wspiera stan publicznej służby zdrowia. Czy tak jest w rzeczywistości?

Z punktu widzenia pacjenta

Badania zlecone przez LekSeek Polska, dotyczące E-zdrowia, pokazują, jak oceniają pracę lekarzy polscy pacjenci i jak tę ocenę mogłoby zmienić wdrożenie aplikacji dla medycyny. Oto najciekawsze wnioski z powyższego raportu:

  • 55% badanych skojarzyło telemedycynę z leczeniem na odległość,
  • 65% badanych uważa, że telemedycyna w Polsce jest bardzo słabo rozwinięta,
  • ponad 67% badanych jest zdania, że telemedycyna pozytywnie wpłynie na życie społeczne,
  • aż 72% badanych uważa, że lekarz podczas wizyty, zbyt wiele czasu poświęca na wypełnienie dokumentacji medycznej.

Według przytoczonych badań, Polacy są pozytywnie nastawieni do telemedycyny, a jako największe korzyści płynące z rozwoju medycyny na odległość, wskazują zmniejszenie kolejek ( 60%) oraz zwiększenie czasu, który lekarz poświęca pacjentowi ( 59%).

Jak telemedycynę widzą lekarze

Badanie dotyczące medycyny na odległość, przeprowadzono również wśród lekarzy. Sprawdź, co sądzą o wprowadzeniu aplikacji mobilnych dla medycyny:

  • 80% badanych uważa, że telemedycyna w Polsce, jest bardzo słabo rozwinięta,
  • aż 85% lekarzy jest zdania, że wypełnianie dokumentacji medycznej, zajmuje zbyt wiele czasu,
  • 58% badanych uważa, że telemedycyna pozytywnie wpłynie na życie społeczne,
  • aż 76% wskazało na zintegrowany system historii chorób, jako ułatwienie diagnostyki.

Aplikacje mobilne dla medycyny – jakie są zatem najważniejsze? Większość badanych lekarzy  uznała aplikację mobilną, pozwalającą na wysyłanie przypomnień o wizycie oraz systemy zawierające dokumentację medyczną, jako najbardziej korzystne rozwiązania.

Praktyczne rozwiązania

Przedstawiony raport pokazuje istotną kwestię: czas dla pacjenta. Obliczono, że w ciągu standardowej 20 minutowej wizyty, lekarz poświęca na czynności organizacyjne 16 minut. Niecałe 4 minuty to czas dla pacjenta. Zobacz obliczenia. Słownie: cztery!!!

Trudno tutaj o wysoką jakość usług, skuteczność leczenia i zadowolenie pacjentów, przy takim wyniku. Nic dziwnego, że zarówno lekarze, jak i pacjenci, widzą w medycynie na odległość rozwiązanie tego problemu. Sprawdź, które aplikacje dla medycyny, korzystnie wpłyną na Twoją pracę.

Przegląd aplikacji dla lekarzy:

Wizyta lekarska

To innowacyjna aplikacja, która umożliwi Ci pracę w kilku placówkach medycznych. Nowoczesne narzędzie jest w pełni zintegrowane z systemem OSOZ, dzięki czemu można prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej, a także wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie, wydrukować receptę lub skierowanie do specjalisty. Dodatkową zaletą, jaką wymieniają autorzy, jest możliwość integracji z aplikacją pacjentów, a tym samym monitorowanie leczenia oraz możliwość umówienia wizyty.

Gabinet drWidget

Nowoczesny sposób na prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej oraz przychodni. Według twórców, użytkownik otrzymuje pełen dostęp do dokumentacji medycznej pacjentów i możliwość zweryfikowania pacjenta w systemie eWUŚ.

Ta intuicyjna aplikacja dla medycyny, pozwoli lekarzowi ułożyć grafik pracy i dodawać wizytę. Darmowy Gabinet drWidget  może być wsparciem w Twojej codziennej pracy.

eMPendium

Dostęp do ogólnopolskiej bazy leków, stale aktualizowany pod względem dostępności preparatów oraz stopnia refundacji. Opisy, wskazania, działanie, przeciwwskazania, wszystkie potrzebne informacje w telefonie lekarza.

Jak zapewniają autorzy z portalu Medycyna Praktyczna, aplikacja jest często aktualizowana i uzupełniana o bieżąca wiedzę na temat lekarstw.

Interakcje

Aplikacja przydatna w Twojej praktyce, z której chętnie korzystają również farmaceuci i pacjenci. Pozwala sprawdzić, jaki wpływ będą miały dwie substancje podane jednocześnie.

W aplikacji użyto kilka rodzajów oddziaływań np. lek-lek, lek-pożywienie, lek-używki, co znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i zwiększa efektywność leczenia.

SpecK

Aplikacja stworzona z myślą o lekarzach w trakcie specjalizacji. Mobilny sposób na dokładne rozplanowanie kursów, staży, procedur. Testy przygotowujące do egzaminów, przegląd ośrodków umożliwiających odbycie stażu, a także możliwość rozmów z innymi lekarzami.

Planowane są ulepszenia SpecK, z myślą o jak największym wsparciu lekarzy w trakcie specjalizacji.

Aplikacje przydatne pacjentom

Aplikacje mobilne dla medycyny zyskują coraz większą popularność. Sprawdź, które aplikacje cieszą się uznaniem Twoich pacjentów.

Symptomate

Zaawansowana technologicznie aplikacja, wykorzystująca sztuczną inteligencję do sprawdzenia objawów.

Aplikacja jest stale weryfikowana przez lekarzy. Ma na celu ustalenie, jak poważne są opisywane objawy, jakie badania należy wykonać i do jakiego specjalisty powinien zgłosić się pacjent. Jest to na dzisiejsze czasy wciąż innowacyjne narzędzie, pozwalające ocenić stan zdrowia pacjenta, przed wizytą lekarską.

Weź dawkę

Dla niektórych pacjentów potrzebne jest codzienne wsparcie w długotrwałym leczeniu. Wystarczy wprowadzić przepisane leki do systemu i ustalić datę rozpoczęcia kuracji.

Aplikacja pomaga w regularnym przyjmowaniu kilku preparatów, a także wprowadzać własne notatki. Jest skutecznym wsparciem w leczeniu chorób przewlekłych.

MySugr

Najpopularniejszy na świecie, mobilny dziennik dla diabetyków. Ta darmowa aplikacja, pozwala na bieżąco kontrolować poziom cukru we krwi i prowadzić spersonalizowany dzienniczek.

MySugr daje możliwość połączenia z glukometrem, a także umożliwia dostęp do analiz stanu zdrowia, co znacznie wspiera terapię cukrzycy.

Więcej ciekawych aplikacji mobilnych opisujemy w artykule dotyczącym zmiany zachowań konsumentów w czasach pandemii.

Aplikacje mobilne dla medycyny są wciąż udoskonalane. Możliwe, że za jakiś czas, przedstawię tutaj jeszcze bardziej zaawansowane narzędzia, usprawniające Twoją pracę. Czy propozycje, które przedstawiłem, mógłbyś wykorzystać w swojej praktyce? Masz dodatkowe pytania?

Skontaktuj się z nami – pomożemy w doborze odpowiednich aplikacji, które poprawią Twój komfort pracy, usprawnią ją i wpłyną na lepsze postrzeganie Twojej pracy przez pacjentów.

Scroll to top