Wróć do BLOGA

Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia na stronę medyczną?

„Ludzie zapamiętują 80% tego, co widzą i robią, 20% tego, co czytają, a tylko 10% tego, co usłyszą”
(P. M. Lester, Syntactic Theory of Visual Communication).

Prowadzenie profilu lub bloga i publikowanie w Internecie postów wymaga sporego zaangażowania. Już samo napisanie tekstu jest wyczerpującym procesem, a co dopiero przygotowywanie samodzielnie sesji zdjęciowej, żeby pozyskać zdjęcia, którymi możemy okrasić naszą publikację. Tak się jednak składa, że nie każdy z nas jest zagorzałym fotografem i dysponuje sprzętem oraz zapleczem do stworzenia takich ujęć.

Pisząc i publikując teksty o różnej tematyce, warto dopasować obraz wyróżniający do treści. Dlatego też potrzebujesz zdjęć przedstawiających nie tylko różne przedmioty, ale także ludzi i sytuacje. Obraz umieszczony w poście nie tylko przykuwa uwagę odbiorcy, ale również wywołuje pewnego rodzaju emocje i porusza wyobraźnię. Przekaz zawarty w treści staje się nam wtedy bliższy.

Długi tekst potrafi skutecznie odstraszyć od czytania. Nawet jeżeli temat przypadł do gustu odbiorcy, czytanie wielkich bloków tekstu jest nużące i łatwo się rozproszyć. Czytelnik, żyjący w kulturze obrazkowej wymaga od tekstu nie tylko poprawności merytorycznej, ale również odpowiedniej oprawy graficznej. Dlatego tak istotnym czynnikiem przy budowaniu postów lub długich artykułów jest rozdzielenie bloków tekstu.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się zrobienie tego za pomocą zdjęć lub samodzielnie przygotowanych grafik.

Darmowe zdjęcia na stronę – skąd je wziąć?

Nie możesz tak po prostu użyć dowolnej grafiki znalezionej w Internecie. Zdjęcia umieszczane na stronach, czy w mediach społecznościowych, są chronione prawem autorskim. Jak łatwo się domyślasz – korzystanie z nich bez zgody twórcy, tym bardziej do celów komercyjnych – jest niezgodne z prawem. Dlatego z pomocą przychodzą wirtualne biblioteki obrazów, czyli tzw. stock.

Stock, co w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza zbiór lub zasób, to przede wszystkim bank gotowych zdjęć. Gromadzi on zasoby od różnych twórców i umożliwia korzystanie z nich – oczywiście na pewnych zasadach.

Możesz z nich korzystać:

  • w niektórych przypadkach za darmo
  • po opłaceniu danego zdjęcia
  • po wykupieniu subskrypcji, najczęściej w planie miesięcznym lub rocznym

Podczas używania zdjęć zakupionych lub pobranych bezpłatnie ze stocka, musimy zwrócić uwagę na ich licencję. Nawet opłacenie wybranych materiałów nie upoważnia do korzystania z nich bez ograniczeń. Zasady używania i rozpowszechniania pobranych obrazów są określone i zawarte w licencji, dołączonej do pliku.

Korzystając z banków zdjęć, możesz się natknąć na różne typy licencji:

  • CC0, czyli Creative Commons Zero – licencja, która pozwala nam na wykorzystywanie, kopiowanie i rozpowszechnianie kupionego/pobranego zdjęcia. Twórca zrzeka się praw do tych obrazów, więc nie musimy oznaczać jego autorstwa.
  • CC-BY, czyli Creative Commons z Uznaniem Autorstwa – również możesz wykorzystywać dowolnie tego typu zdjęcie, pod warunkiem, że oznaczysz jego autora. Darmowe zdjęcia na stronę nie zawsze oznaczają, że niczego nie musisz zrobić dla właściciela praw.
  • CC-NC, czyli Creative Commons No Commercial – to licencja, która pozwala na korzystanie ze zdjęć i materiałów, ale jedynie w celach niekomercyjnych.

Banki zdjęć a strony medyczne – zalety

Niska cena i niewielki nakład czasu – Przede wszystkim to spora oszczędność czasu i pieniędzy. Koszty opłacenia fotografa, ewentualnych modeli czy zakup rekwizytów jest nieporównywalnie wyższy od ceny, jaką musisz zapłacić za roczną czy miesięczną subskrypcję na platformie stockowej. Ponadto, przygotowanie sesji z ludźmi lub zdjęć produktowych generuje nie tylko nakład finansowy, ale i czasowy.

Duży wybór – Podczas prowadzenia blogów i stron medycznych wielokrotnie potrzebujesz ujęć wykonanych podczas konkretnych sytuacji – zdjęć w trakcie lub po operacji, czy fotografii pacjentów z widocznymi dolegliwościami. Nie są to warunki typowe do przeprowadzania sesji, także i tu naprzeciw Twoim potrzebom wychodzą banki zdjęć, gdzie możesz znaleźć materiały z różnych dziedzin, ukazujące spory wybór sytuacji.

Świetna jakość – To bardzo ważna i nieodłączna cecha wszystkich zdjęć stockowych. Aby materiały przygotowane przez fotografa pojawiły się w serwisie, muszą spełniać dość wysokie wymagania. Dostępne w bankach zdjęcia są profesjonalne i mają bardzo wysoką jakość – dlatego nawet podczas modyfikacji nie tracą ostrości.

Zdjęcia medyczne ze Stocka – wady

Brak dopasowania do tematu – Trzeba wziąć pod uwagę, że zdjęcia, nawet z tematyki stricte medycznej, chociaż są przygotowywane przez profesjonalistów, to jednak niezwiązanych z medycyną. Osoba mająca wiedzę w tym temacie może się dopatrzyć pewnych niedociągnięć – np. zdjęcie opisane jako atak serca, podczas gdy pacjent trzyma się za prawy bok. Te małe pułapki są niegroźne i pewnie nie zostaną zauważone przez zwykłego czytelnika, aczkolwiek mogą Cię narazić na nieprzychylne komentarze ze strony innych lekarzy. O ile oczywiście się nimi przejmujesz.

Sztuczny wygląd zdjęć – Korzystając regularnie ze stocka nie trudno zauważyć, że zdjęcia przedstawiają najczęściej nienaganne pomieszczenia, wystylizowanych modeli i idealne oświetlenie. W codzienności lekarskiej takie sytuacje to rzadkość.

Brak niepowtarzalności – Jeśli nawet dobierześ świetnie wyglądające zdjęcie do opisywanej historii, nie uczyni Cię ono jego wyłącznym właścicielem. Pobrana fotografia była, jest i nadal będzie udostępniana na stocku i każda kolejna osoba może z niej skorzystać. Możesz poczuć się zawiedzony, kiedy zobaczysz ten sam obraz u konkurencji.

Takie zdjęcia nie kreują wizerunku Twojej marki – Przez co nie oddadzą charakteru Twojej działalności poprzez ukazanie gabinetu, sprzętu, z którego korzystasz czy Ciebie, jako lekarza.

Darmowe zdjęcia – gdzie je znaleźć?

Darmowe zdjęcia na Pixabay

To platforma która ma swoją reprezentację także w języku polskim. Oferuje nie tylko darmowe zdjęcia, ale również ilustracje, wektory oraz wideo. Pobrane materiały możesz wykorzystywać zarówno do celów niekomercyjnych, jak i komercyjnych.

Zdjęcia na stronę także na Unsplash

Jest platformą pozwalającą na wygodne i szybkie wyszukiwanie zdjęć z zaawansowanymi filtrami kolorystycznymi. Możesz również określić orientację poszukiwanego obrazu. Zdecydowanie polecam osobom, które poszukują bardzo pięknych zdjęć. Darmowe zdjęcia na stronę na pewno nie są niepowtarzalne, bo każdy może je pobrać, ale zdecydowanie wyróżniają się świetną jakością pośród stocków z licencją CC0.

Picjumbo zawiera także darmowe zdjęcia na stronę

To kolejny z serwisów, na którym odnajdziesz darmowe zdjęcia. W tym wypadku także z możliwością pobierania całych kolekcji materiałów. Platforma jest bardzo czytelna i poręczna w obsłudze.

Godna uwagi platforma z zaimplementowaną obsługą w języku polskim. Pobrane materiały można dowolnie wykorzystywać i modyfikować. W dostępnych zbiorach można znaleźć nie tylko zdjęcia, ale i materiały wideo.

Następna ciekawa baza zdjęć z licencjami CC0. Bardzo czytelny wygląd wyszukiwarki. Stock Up jest zbiorem zdjęć pochodzących z różnych innych banków – po wybraniu fotografii zostaniesz przekierowany na docelową stronę ze zdjęciem do pobrania. To właściwie bardzo zaawansowana wyszukiwarka dobrej jakości zdjęć stockowych.

Darmowe zdjęcia na stronę w wysokiej rozdzielczości. Platforma jest o tyle ciekawa , że zasoby są powiększane co tydzień. Warto tutaj zajrzeć jeśli poszukujesz czegoś odrębnego – oczywiście niepowtarzalności nie da się zagwarantować, ale masz szansę odnaleźć świetnej jakości fotografie rzadsze niż gdzie indziej.

Burst to ogromny wybór różnorodnych fotografii. Właściciele serwisu zachęcają do oznaczenia autora zdjęć, ale jest to dobrowolne. Znajdziesz tam całkiem ciekawe darmowe zdjęcia na stronę WWW.

Kaboompics

Darmowe zdjęcia nawet do użytku komercyjnego. W tym stocku odnajdziesz całkiem spory wybór estetycznych zdjęć z tematyki medycznej.

Zdjęcia stockowe można znaleźć także wewnątrz różnych aplikacji internetowych, jakie pozwalają na generowanie reklam lub grafiki. Używając Canva (jedno z najbardziej popularnych narzędzi dla nie-grafików) skorzystasz z tysięcy zdjęć, które można od razu przygotować do publikacji na blogu lub na fanpage’u Facebooka.

Zdaję sobie sprawę, że temat zdjęć stockowych można omawiać pod różnym kątem i na pewno tutaj nie jesteśmy w stanie wszystkiego uwzględnić. Z pewnością ważnym zagadnieniem będą również stocki komercyjne, które opiszę w odrębnym tekście.

Scroll to top