Umieszczanie grafik na Twoich profilach w social media, czy na prowadzonym przez Ciebie blogu jest zawsze pozytywnie odbierane przez czytelników. Obrazy przykuwają uwagę i dzięki nim Twoje treści nie giną w natłoku innych publikowanych informacji.
Przygotowane infografiki poprawiają czytelność i ułatwiają zapoznanie się z najważniejszymi fragmentami posta. Stanowią nawet pewnego rodzaju „streszczenie”, które odbiorca może zachować na później i korzystać z niego w formie przypomnienia. Grafika na strony medyczne – co, gdzie i jak?
Grafika na strony medyczne – kto może ją zrobić?
Nie musisz być profesjonalnym grafikiem, aby samodzielnie przygotowywać i umieszczać obrazki na swoim blogu czy w mediach społecznościowych. Stworzenie schematów lub infografik nie musi być trudne. Możesz mieć za to gwarancję, że spójne i przyjemne dla oka projekty zachęcą potencjalnych pacjentów i poprawią wizualny wygląd Twojej strony.
Przedstawione graficznie schematy lub „przełamane” obrazkami bloki tekstu poprawiają czytelność strony i postu, bez względu na tematykę, w jakiej się poruszasz.
Płatne czy darmowe? Jaki program do tworzenia grafik wybrać?
Jeszcze kilka lat temu, sporo programów było w pełni bezpłatny dla użytkowników. Z biegiem czasu, twórcy ulepszyli kreatory grafik o dodatkowe funkcje, a dostęp do nich otrzymały osoby, które wykupiły wersję PRO. Często narzędzia graficzne online dostarczane są w modelu freemium, czyli takim gdzie podstawowe funkcje (nawet do użytku komercyjnego) udostępnione są za darmo.
W zależności od potrzeb i ilości grafik, które potrzebujesz zaprojektować, masz do wyboru dwie opcje – kreatorów: płatne oraz darmowe.
Czym się różnią się programy płatne od darmowych i które są lepsze?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo większość stron do tworzenia grafik oferuje zarówno opcję bezpłatną, jak i płatną. Podstawową różnicę postaram się wyjaśnić teraz, natomiast szczegółowe wymienię bezpośrednio przy opisie każdej z aplikacji.
Darmowe programy do tworzenia grafik online, jak sama nazwa wskazuje, to takie, za które nie ponosisz opłaty podczas korzystania. Dostępne szablony oraz podstawowa biblioteka zdjęć i obrazków jest w pełni dopasowana do potrzeb grafika-amatora.
Jak w każdej darmowej wersji programu bywa – musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami (na tym polega właśnie model freemium). Narzędzia do grafiki webowej to typ oprogramowania w którym model freemium dobrze się sprawdza. W przypadku oprogramowania graficznego należą do nich:
- ograniczona liczba dostępnych szablonów
- miesięczny limit pobranych grafik
- mniejsza ilość darmowych zdjęć i ikon
- niewielka biblioteka fontów i brak możliwości dodawania własnych
- znak wodny z logo programu, dodawany do utworzonych grafik
Wersje PRO wymagają subskrypcji płatnej w rozliczeniu miesięcznym lub rocznym. W tym drugim przypadku cena za pojedynczy miesiąc korzystania z kreatora jest korzystniejsza. Większość programów oferuje 30-dniowy, okres próbny, podczas którego nie jest naliczana opłata. Dodatkowo płatne wersje oferują szereg dodatkowych funkcji oraz ciekawych elementów i szablonów. Warto rozważyć tę opcję, jeśli potrzebujemy wielu grafik w miesiącu – niektóre bezpłatne programy wprowadziły miesięczne limity tworzonych projektów.
10 popularnych programów do tworzenia grafiki online
Oferta oprogramowania do tworzenia grafiki online jest dość szeroka. Poniżej znajdziesz najbardziej powszechne w 2 dekadzie 21 wieku
#1 Canva
Prawdopodobnie najpopularniejszy z programów graficznych dostępnych poprzez przeglądarki. Oferuje ogromną gamę szablonów do wykorzystania – od zaproszeń, poprzez plakaty, po projekty koszulek, czy wizytówek. Niestety popularność i szerokie grono użytkowników sprawia, że stworzone przez nas projekty przestają być unikatowe. Przy częstym korzystaniu zwłaszcza z popularnych szablonów, może zdarzyć się sytuacja, że natkniemy się na podobne grafiki również na innych stronach. Być może w przypadku tworzenia samych grafik na potrzeby postów na Facebooku czy Instagramie, nie jest to wielkim problemem. O tyle, jeśli zechcesz zaprojektować w Canvie logo czy nagłówek strony – musisz się liczyć z tym, że nie będą one niepowtarzalne.
Jeśli przeszkadza Ci taki stan rzeczy, ale lubisz korzystać z Canvy – warto zainwestować w płatną wersję, czyli Canva Pro. Oferuje ona o wiele więcej dostępnych obrazków i zdjęć, a wachlarz jej funkcji jest poszerzony o dodatkowe możliwości. Natomiast sporą jej zaletą jest fakt, że nie każdy decyduje się na dodatkowo płatną wersję, co zwiększa oryginalność stworzonych przez nas grafik.
Wersja darmowa oferuje:
- ponad 250 tysięcy szablonów
- ponad 100 rodzajów projektów (np. do social mediów etc.)
- setki tysięcy bezpłatnych zdjęć i grafik
Wersja PRO (12,95USD/miesiąc przy zakupie na rok):
- funkcje z wersji bezpłatnej
- możliwość utworzenia tożsamości wizualnej marki, czyli zapisania logo, kolorów i fontów, tak aby ułatwić przygotowywanie grafik i poprawić spójność identyfikacji Twojego biznesu
- prosta zmiana rozmiaru projektu – przyspiesza to proces tworzenia i dopasowania grafik do różnych kanałów social media
- ponad 75 milionów obrazków i zdjęć oraz wideo
- ponad 420 000 dostępnych szablonów
- możliwość planowania i wysyłania postów na siedmiu platformach społecznościowych
#2 Crello
Interfejs tego kreatora bardzo przypomina Canvę, dlatego zaznajomione z nią osoby powinny bez problemu odnaleźć się w Crello. Program jest wizualnie bardzo przyjemny dla oka, a ekran wybierania gotowych szablonów pozwala na łatwą obsługę.
Crello będzie dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym tworzeniem grafiki na strony. Wyszukiwarka stockowych zdjęć i ikon jest prosta w obsłudze. Podczas wybierania elementów do naszych grafik, mamy jasny podział na elementy bezpłatne oraz dodatkowo płatne (0,99$/pobranie).
Ciekawą funkcją tego kreatora jest możliwość tworzenia animowanych postów, w prosty i przystępny dla początkujących, sposób. W wersji bezpłatnej dodawany jest do nich znak wodny z logo programu.
Niestety, największą wadą korzystania z darmowei wersji tego programu, jest limit 10 pobrań w miesiącu. Znacząco ogranicza to możliwości, dlatego, kiedy potrzebujesz większej ilości zaprojektowanych grafik, lepiej zainteresuj się wersją PRO.
W darmowej wersji programu znajdziesz:
- 10 pobrań swoich prac na miesiąc
- 30 000+ dostępnych szablonów
- 650 000+ zdjęć stockowych
- 32 000+ klipy wideo i animacje
Wersja PRO ($9,99/miesiąc)
- funkcje z wersji bezpłatnej
- nielimitowana liczba pobrań
- brak znaku wodnego na animowanych projektach
- możliwość usunięcia tła z grafiki
- tworzenie zespołów
- pomoc i obsługa klienta online
W obu wersjach znajdziesz szybki dostęp do 180 milionów unikalnych obrazów stockowych i wideo z serwisu Depositphotos. Są one dodatkowo płatne 0,99$, natomiast licencja umożliwia wielokrotne ich wykorzystanie. Grafika na strony stworzona w Crello naprawdę wygląda bardzo dobrze.
#3 Snappa – prosta alternatywa dla Canvy
Snappa to kolejny prosty w obsłudze program do tworzenia grafik. Interfejs jest minimalistyczny w porównaniu do poprzednich kreatorów, a sam proces tworzenia grafiki przebiega dość intuicyjnie. Program nie posiada rozbudowanych funkcji, ale całkowicie wystarczy na potrzeby tworzenia prostych grafik do mediów społecznościowych.
W przypadku Snappa free maksymalna ilość pobranych grafik to 3 na miesiąc, co jest dużym ograniczeniem i może skutecznie odstraszyć od korzystania z tego programu w darmowej wersji.
Cechą, która zdecydowanie w bezpłatnej wersji wyróżnia Snappa na tle innych aplikacji, jest możliwość planowania i publikacji grafik bezpośrednio z programu.
Darmowa wersja oferuje:
- 6000+ bezpłatnych szablonów
- 4 mln zdjęć HD i grafik
- 3 pobrania/miesiąc
Wersja PRO (10$/miesiąc) zawiera:
- funkcje z bezpłatnej wersji programu
- nielimitowana liczba pobranych projektów
- narzędzie usuwania tła
- możliwość wgrania dodatkowych fontów
- publikowanie w social mediach z użyciem aplikacji Buffer
Program posiada także wersję TEAM, dzięki której poprowadzisz bardziej złożone projekty w zespole do 5 osób. To dzięki pracy zespołowej grafika na strony WWW może wyglądać jeszcze lepiej.
#4 Stencil – dodatkowa baza cytatów na strony i do social mediów
Aplikacja, której możliwości można porównać do Canvy, co potwierdzają również sami twórcy. Zapewniają jednak, że użytkownicy mogą liczyć na o wiele szybsze działanie programu, w porównaniu do jego popularnej konkurencji.
Widok kreatora jest bardzo czytelny, a poruszanie się między zakładkami przebiega bardzo płynnie. Stencil może pochwalić się nie tylko obszerną biblioteką ikon ale także… cytatów. Ta dodatkowa funkcja odróżnia ten program na tle innych – możemy wybierać z ponad 100 tysięcy powiedzeń znanych osób i wykorzystywać je przy tworzeniu grafik.
Ciekawą opcją nie tylko do tworzenia grafiki na strony, jest możliwość publikowania postów na Instagramie bezpośrednio z programu – wystarczy jedynie podać numer telefonu i wysłać grafikę jak SMS.
Wersja darmowa zawiera:
- ponad 650 szablonów
- ponad 100 000 cytatów
- możliwość wykonania 10 projektów na miesiąc
- 10 publikacji na Instagramie bezpośrednio z programu
- upload do 50 zdjęć
Wersja PRO ($9/miesiąc):
- limit 50 projektów na miesiąc
- ponad 4,9 mln zdjęć
- ponad 3 mln ikon
- 1,125+ gotowych szablonów
- możliwość dodania własnych fontów
- dostęp do biblioteki ponad 3 300 fontów z Google Fonts
- 25 publikacji na Instagramie bezpośrednio z programu
Wersja Unlimited ($12/miesiąc):
- wszystkie funkcje z wersji PRO
- nielimitowana liczba zaprojektowanych grafik
- nielimitowane tworzenie kolekcji, dodawanie zdjęć
- 100 publikacji na Instagramie bezpośrednio z programu
#5 Piktochart – jaka może być grafika na strony medyczne
Następnym programem do tworzenia grafik, jaki możesz znaleźć w internecie w roku 2021 jest Piktochart. Dzięki niemu stworzysz nie tylko grafiki do swoich postów, ale również ulotki, plakaty czy nawet prezentacje. Ponadto, dużym plusem jest spora biblioteka dostępnych szablonów infografik – bardzo popularnej formy przedstawienia wielu informacji w graficzny sposób.
Wersja bezpłatna oferuje:
- limit 5 aktywnych wizualizacji
- przechowywanie do 40MB obrazów jakie sam uploadujesz
- wszystkie stworzone przez Ciebie projekty są publiczne
- wszystkie grafiki zawierają znak wodny z logo Piktochart
Wersja PRO ($29/miesiąc):
- wszystko co w wersji bezpłatnej plus…
- nielimitowana liczba projektów
- przechowywanie do 1 GB dodanych obrazów
- eksport grafik w jakości HD
- eksport projektów do formatu PDF
- możliwość wgrania własnych fontów
- eksport prezentacji w formacie PowerPoint
- własne schematy kolorów
- organizacja projektów w folderach
Zastanawiasz się czy korzystać z jednego czy z wielu programów do tworzenia grafik…
Dostępność wielu programów do obróbki zdjęć i przygotowania grafik daje możliwość wyboru najwygodniejszego i najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom. Czy dobrym rozwiązaniem jest korzystanie za każdym razem z tego samego programu?
Odpowiedź brzmi: To zależy.
Korzystanie zawsze z jednego programu i bazowanie na tych samych szablonach, zdjęciach i ikonach pozwoli zachować spójność. Ma to ogromne znaczenie dla wizualnego wyglądu naszej strony, czy profilu w social mediach. Tzw. spójna siatka postów, zwłaszcza na Instagramie, wzmaga pozytywny odbiór profilu i wprowadza porządek.
Projektowanie grafik w podobnej stylistyce i gamie kolorów będzie powodowało, że wzór ten stanie się charakterystyczny dla Twojej marki.
Niestety, wykorzystywanie jednego programu graficznego oraz jego szablonów, ma również drugą stronę medalu – tą negatywną. Może to doprowadzić do sytuacji, w której strony o podobnej tematyce będą używały tego samego szablonu lub dostępnych ikon i zdjęć. W takiej sytuacji przygotowane przez Ciebie projekty stracą indywidualny charakter i przestaną być unikalne.
Jeśli korzystasz jedynie z gotowych szablonów i nie tworzysz projektów od podstaw – jest to sytuacja nieunikniona.
Grafika na strony medyczne – od czego zacząć?
Przede wszystkim musisz znać cel swojej grafiki i określić miejsce, gdzie potrzebujesz ją umieścić. Jej wymiary będą zależały od tego, w jakim z kanałów social media zostanie opublikowana oraz jaką przyjmie formę – np. grafiki w poście na Facebooku lub Instagramie, bannera czy zdjęcia w tle na fanpage’u Twojej strony.
Podstawowe, najczęściej stosowane wymiary dla popularnych serwisów to:
- Post na Instagramie – 1080 x 1080 pikseli
- Instagram Stories – 1080 x 1090 pikseli
- Post na Facebooku – kwadratowy 800 x 800 pikseli lub prostokątny 1200 x 900 pikseli
- Twitter – maksymalne wymiary 1024 x 512 pikseli, minimalne wymiary 440 x 220
- LinkedIn – optymalne rozmiary obrazka to: 1200 x 628 pikseli
Zostań swoim własnym grafikiem
Samodzielne projektowanie grafik na strony medyczne wydaje się pracochłonnym zajęciem. Warto jednak wspomnieć, że poświęcony czas odpłaci się w ilości nowych obserwujących i potencjalnych klientach, których uwagę zwróciła Twoja grafika.
Pamiętaj, że ćwiczenie czyni mistrza, więc twórz, kreuj i projektuj z pomocą dostępnych programów graficznych online. Grafika na strony to ten rodzaj kreacji do której nie trzeba dzisiaj mieć wybitnych zdolności plastycznych.
Jeżeli jednak nie masz czasu zająć się przygotowaniem własnych kanałów social media albo dodatkowo potrzebujesz wsparcia w odniesieniu do przygotowania właściwego media planu w oparciu o dobrą strategię marketingową, skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy Ci uruchomić ją w sposób przemyślany i planowy.