Wróć do BLOGA

Jak wygenerować film przy pomocy AI (sztucznej inteligencji)?

generowanie filmów z AI

W dzisiejszym dynamicznym świecie, technologia zdobywa coraz większe znaczenie we wszystkich dziedzinach życia. Branża medyczna nie jest wyjątkiem w tej kwestii. Jednak jako jedna z wielu, może sprytnie korzystać z plonów, które marketerzy zbierają każdego dnia. Sztuczna inteligencja (AI) zaczęła odgrywać kluczową rolę w procesie tworzenia filmów. Dzięki zaawansowanym algorytmom i uczeniu maszynowemu, generowanie filmów z AI staje się możliwe. Otwiera to całkiem nowe perspektywy przed marketingiem online!

Nie ma co ukrywać – 34% firm już teraz korzysta z pomocy sztucznej inteligencji. Biorąc pod uwagę jak szybko ten rynek się rozwija, jesteśmy przekonani, że wynik ten w kolejnym roku przekroczy 50%! Specjaliści z wielu dziedzin IT regularnie korzystają z pomocy AI przy swoich codziennych obowiązkach. Pomaga ona nie tylko znaleźć przepis na schabowego jak u mamy, ale również napisać odpowiedź na trudnego maila czy stworzyć konspekt do prezentacji!

Generowanie filmów z AI – od czego zacząć?

Warto już na początku zaznaczyć, że nie każda sztuczna inteligencja potrafi zrobić za nas wszystko. Szczególnie jeśli mówimy o bezpłatnych wersjach. ChatGPT w inteligentny sposób napisze tekst na wybrany przez Ciebie temat, ale aby stworzyć dedykowaną grafikę – musisz poprosić Chat Bing. Generowanie filmów z AI działa podobnie. Istnieją generatory wideo, które zajmą się wszystkim kompleksowo. Możesz też podzielić prace na kawałki i samodzielnie wygenerować film od podstaw.

Dzisiaj postanowiliśmy wykonać test i poddać próbie najpopularniejsze sztuczne inteligencje na rynku. Na końcu porównamy efekty i odpowiemy sobie na pytanie, czy w 2024 roku warto zainteresować się generowaniem filmów z AI?


ZOBACZ TAKŻE: Wideomarketing dla medycyny


Generowanie filmów przez sztuczną inteligencję krok po kroku

Test zaczniemy od bardziej czasochłonnego sposobu na generowanie filmu przy pomocy sztucznej inteligencji. Zaczniemy od ChataGPT, czyli najszybciej rozwijającej się aplikacji opartej o sztuczną inteligencję. Uzyskał on 100 milionów użytkowników szybciej, niż jakakolwiek inna platforma tego typu. Test tego narzędzia, jako generatora treści już wykonywaliśmy przy okazji innego tekstu na naszym blogu.

Poprosimy AI o dwie rzeczy!

Po pierwsze, zapytaliśmy go o pomysły na prosty film na YouTube dla kanału o medycznym marketingu. Sztuczna inteligencja wygenerowała dla nas 7 pomysłów, wraz z krótkim ich omówieniem. Wybraliśmy temat związany z opiniami pacjentów.

generatory filmów

Po drugie, poprosiliśmy czat, aby wygenerował konspekt oraz treść do naszego filmu. Jesteśmy przekonani, że przyda się nam ona przy późniejszym generowaniu filmów z AI. Wynik jaki otrzymaliśmy jest naprawdę obiecujący! Dodatkowo język używany przez sztuczną inteligencję jest całkiem poprawny. Stosuje ona nawet odniesienia do statystyk, więc łatwo można by było wpleść w treść wyniki najnowszych badań.

generatory wideo

Sam tekst do filmu okazał się dość długi, więc dodatkowo poprosiliśmy AI o skrócenie go do jednego akapitu. Ostatecznie otrzymaliśmy taki wynik:

Witajcie na kanale [nazwa kanału]! Dziś porozmawiamy o kluczowym temacie dla placówek medycznych – znaczeniu recenzji pacjentów i opinii online w dzisiejszym świecie medycznego marketingu. Statystyki pokazują, że wiele osób decyduje się na wybór lekarza na podstawie opinii innych pacjentów, co wpływa zarówno na zdobywanie nowych pacjentów, jak i budowanie reputacji placówki medycznej. Omówimy również, jak skutecznie radzić sobie z negatywnymi recenzjami oraz gdzie najczęściej pojawiają się opinie pacjentów. Przyjrzymy się również przykładom placówek medycznych, które z sukcesem wykorzystały recenzje do zwiększenia widoczności i zyskania zaufania pacjentów. W dalszej części podzielę się propozycjami działań marketingowych związanych z zarządzaniem reputacją online oraz udzielę praktycznych wskazówek dotyczących zachęcania pacjentów do pozostawiania recenzji. Mam nadzieję, że zrozumielibyście ogromne znaczenie recenzji pacjentów w dzisiejszym medycznym marketingu. Dziękuję za obejrzenie, pytania mile widziane w komentarzach. Do zobaczenia w następnym filmie na kanale [nazwa kanału]!

Generowanie awatara z AI

Kolejnym krokiem jest poproszenie Chat Bing o stworzenie dla nas awatara, który będzie przypominał lekarza. Spróbujemy wykorzystać go w naszym filmie. W efekcie otrzymaliśmy 4 grafiki, niestety żadna z nich nie nadawała się do filmu. Podczas rozmowy z chatem dodaliśmy więcej szczegółów do opisu i uzyskaliśmy taki efekt:

generowanie filmów z AI

Kolejnym krokiem jest stworzenie lektora. Akurat platform do generowania mowy (syntezatorów mowy) na podstawie tekstu jest naprawdę dużo. Większość z nich pozwala na wygenerowanie całkiem długich utworów i to bezpłatnie. My wybraliśmy NaRakeet. Wkleiliśmy wstęp z naszego filmu i zapisaliśmy utwór jako mp3.

Następnie uruchomiliśmy program, który ruszy usta naszego awatara! Takich platform jest niewiele. Większość generatorów filmów AI oferuje gotowe awatary. Dlatego postanowiliśmy przetestować Studio D-Id. Platforma posiada w swoim zbiorze również generator awatarów oraz kilkanaście lektorów. Bezpłatnie możemy stworzyć tylko jeden film. Założyliśmy konto przy użyciu Gmaila, dodaliśmy wygenerowany przez nas obraz oraz audio i już po 5 minutach mieliśmy gotowy film:

Nie będziemy ukrywać, że efekt jest świetny! Można zastosować go na wiele różnych sposobów np. do tworzenia prezentacji, rolek na IG czy relacji! Ogranicza nas tylko nasza kreatywność. Tworząc swojego unikalnego awatara, możemy stworzyć tzw. „maskotkę” naszej placówki medycznej, a przy pomocy sztucznej inteligencji – tchnąć w nią życie! Podejrzewamy, że jeśli włożylibyśmy nieco więcej wysiłku w wygenerowanie perfekcyjnego awatara-  efekt byłyby jeszcze lepszy.

Warto także wspomnieć, że ruszyć usta można również … sobie! Nie musi to być wygenerowany przez sztuczną inteligencję awatar. Wystarczy zrobić sobie dobrej jakości zdjęcie i na jego podstawie można stworzyć tematyczny film, który na pewno przyciągnie większą uwagę niż sama grafika dodana na social media.

Kompleksowe wideo stworzone przez sztuczną inteligencję

Poprzedni sposób na generowanie filmu z AI był dość pracochłonny. Teraz przyjrzymy się tzw. generatorom wideo. Czyli platformom, które zajmą się wszystkim za nas od początku do końca. Istnieją platformy, które mają całe banki awatarów, lektorów czy gotowych szablonów. Przy ich pomocy generowanie filmów przez sztuczną inteligencję powinno być szybkie, a co najważniejsze – łatwe!

Generatory filmów – DeepBrain AI

Jedną z najpopularniejszych tego typu usług jest DeepBrain AI. Program wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia realistycznych, ludzkich awatarów, które czytają tekst wygenerowany automatycznie przez ChatGPT na podstawie wpisanego tytułu.

Podobnie jak w poprzednim przypadku wpisaliśmy tytuł: Znaczenie recenzji pacjentów i opinii online w branży medycznej. Dodatkowo program prosi nas o wybór kilku gotowych scenariuszy (awatara z tłem). W wersji płatnej można wybierać spośród ponad 100 różnych głosów i dostosowywać ich orientacje (również do relacji).

Po wygenerowaniu przykładowego filmu mamy dostęp do jego modyfikacji. Możemy zmienić:

  • wygenerowaną treść,
  • dodać w treści odpowiednie pauzy w wybranych przez siebie miejscach,
  • spowolnić czytanie w wybranych momentach;
  • ustawić inne tło;
  • dodać wybrane przez siebie elementy np. logo;
  • zmienić awatara (człowieka) – dodatkowo awatara można również lekko modyfikować;
  • program sam wykrywa język i dopasowuje lektora do płci awatara.

Okazało się jednak, że wygenerowany przez AI tekst jest dość krótki, więc postanowiliśmy lekko przerobić gotowe wideo. Dodaliśmy treść wygenerowaną wcześniej przez ChatGPT, nieco go skróciliśmy, aby mieścił się długością w bezpłatnym teście i podzieliliśmy na slajdy. Wybraliśmy kilka różnych awatarów i zmodyfikowaliśmy tytuł. Wygodne jest to, że program sam wykrywa język i od razu proponuje lektora dopasowanego do awatara (głos męski lub damski).

Oczywiście, aby wygenerować film z AI i go pobrać – musimy się zalogować. Nie zajmuje to więcej niż 5 minut i możemy użyć do tego np. naszego konta Google. Warto pamiętać, że bezpłatnie można wygenerować tylko jedno wideo, które jest nie dłuższe niż 60 sekund. Cały proces generowania wideo przez AI trwał dość długo, bo zajął w sumie około 20 minut (bez wstępnej modyfikacji). Efekt możecie podejrzeć poniżej:

Wniosek: sam proces generowania filmu z AI jest dość prosty. Wszystkie elementy można dowolnie przesuwać, a przygotowanie slajdów jest bardzo podobne do tworzenia prezentacji w PowerPoint. Można również wygenerować sam dźwięk. Jednak efekt, który otrzymujemy jest wątpliwej jakości. Myślimy, że nie ma osoby, która od razu nie zorientuje się, że zarówno lektor jak i awatar są wygenerowane przez AI.

Generatory wideo – Synthesys

Kolejny generator filmów AI, który postanowiliśmy przetestować to Synthesys. Na tej platformie mamy do dyspozycji również wiele różnych, ludzkich awatarów, które mówią ponad 140 językami! Dodatkowo ten program może generować obrazy na podstawie podanego opisu.

Musimy przyznać, że program Synthesys okazał się dużo bardziej skomplikowany w obsłudze. Niektóre elementy ciężko jest znaleźć, dodatkowo posiada tylko trzech lektorów, którzy czytają tekst w języku polskim. Już na etapie tworzenia filmu widać, że będzie on dużo mniej profesjonalny, niż ten, który powstał przy pomocy platformy DeepBrain AI. Podczas generowania filmów z AI możemy:

  • w darmowej wersji dodać tylko 3 slajdy;
  • wybrać jednego z 3 lektorów (dwie kobiety i jeden mężczyzna);
  • modyfikować tło (gotowe obrazy, kolor lub film);
  • dowolnie dodawać tekst, przy czym modyfikowanie go jest dość oporne;
  • dodawać ikony z dostępnego zbioru;
  • wybrać jednego z wielu dostępnych darmowych awatarów;
  • dodawać przejścia między slajdami.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, aby wygenerować testowy film należy się zalogować. Wideo generuje się dość długo, bo ponad 30 minut. Na dodatek efekt nie powala:

Wniosek: proces tworzenia filmu nie jest trudny, jednak zdecydowanie mniej intuicyjny. Niektóre elementy nie działają od razu i wymagają kilkukrotnej modyfikacji. Pogram nie udostępnia bezpłatnie wszystkich swoich awatarów do testów. Nie posiada również gotowych szablonów, które podpowiadają się na podstawie wybranego pierwszego slajdu. Ostatecznie jednak uważamy, że lektor – szczególnie pierwszy – brzmi dużo bardziej naturalnie.

Hey Gen – generator filmów AI

Ostatnim generatorem wideo z AI, który przetestowaliśmy był Hey Gen. Czyli dość dobra alternatywa dla DeepBrian. Przygodę zaczynamy od zalogowania się i wybrania szablonu do naszego filmu. Podobnie jak w pierwszym przypadku – szybko znajdujemy zakładkę zdrowie, gdzie czeka dla nas sporo gotowych scenariuszy. Wybieramy jeden z nich, dopasowujemy treść i wybieramy spośród 3 dostępnych lektorów. To dokładnie te same głosy, które znamy już z Synthesys. W przypadku tej platformy generowanie filmów przez sztuczną inteligencję jest dużo łatwiejsze. Cały interfejs działa bardzo płynnie, a poruszanie się po nim jest bardzo intuicyjne. Pozwala on na:

  • wybranie gotowych szablonów, które są podzielone na kategorie;
  • wybranie awatara publicznego, graficznego lub gotowego w formie filmu;
  • możemy dopasować jeden z 3 lektorów po polsku;
  • możliwe jest dodanie swoich grafik np. loga;
  • dodawanie tekstu i modyfikowanie go jest bardzo proste;
  • możliwość dodawania przerw w treści, którą czyta lektor.

W przypadku generatora filmów Hey Gen wszystko trwa nieco szybciej. Gotowe wideo mamy już po około 10 minutach i prezentuje się następująco:

Wniosek: interfejs jest bardzo przyjazny dla użytkownika. Mamy też bardzo dużą próbkę możliwości programu, co pozwala bardzo szczegółowo przetestować jego funkcje. Gotowe szablony, które są podzielone na wygodne kategorie, zdecydowanie ułatwiają generowanie filmów z AI.

Generowanie filmów z AI – podsumowanie

To był naprawdę ciekawy test! Jak się jednak spodziewaliśmy – bez opłacenia miesięcznej subskrypcji, nie uda się znaleźć generatora wideo AI, które wykona film za nas. Z efektami bywa różnie. Jednak generowanie filmów przez sztuczną inteligencję jest możliwe! Wystarczy mieć ciekawy pomysł i włożyć w cały proces trochę czasu, aby samodzielnie stworzyć wideo, które z powodzeniem można wrzucić na social media.

Ostatecznie efekty nie są tak doskonałe, aby uznać, że branża wideo jest zagrożona. Filmy są dość sztywne, lektorzy czytają tekst bez wyrazu, a ruch ust awatara nie do końca pasuje do treści. To jednak dopiero początek popularności sztucznej inteligencji i jesteśmy pewni, że generowanie filmów z AI będzie rosło w siłę.

Scroll to top